Ludzie i style

Kotlet z historią

Narodowościowe spory o Pożarskiego

Kotlet à la Pożarski Kotlet à la Pożarski EAST NEWS
Polski? Rosyjski? Czy jednak francuski? Historia kotleta à la Pożarski dodaje smaku temu daniu.
Co dobrego za stołem?Polityka Co dobrego za stołem?

Pożarski to nie Pożerski! Nie należy mylić XVII-wiecznego ruskiego bojara Dymitra Pożarskiego z zasłużonym dla gastronomii synem polskiego powstańca i emigranta urodzonym we Francji i noszącym nazwisko Pożerski, ściślej Edward Pożerski de Pomian.

Przykro to powiedzieć, ale kotlet à la Pożarski (nie Pożerski), czyli delikatny i pyszny kotlet z drobiowego mięsa, lekko panierowany i smażony na złoto na sklarowanym maśle, jest pochodzenia rosyjskiego, a nie polskiego. I nie łagodzi tego bólu nawet fakt, że ów przysmak ma w istocie francuską proweniencję.

Edward Pożerski herbu Pomian był uczonym francuskim, lekarzem pracującym w Instytucie Pasteura i jednocześnie słynnym gastronomem. Wydał kilkanaście ksiąg kulinarnych, napisał tysiąc artykułów, wygłaszał radiowe pogadanki o żywieniu i otworzył pierwszą francuską szkołę gastronomiczną. Cieszył się w swej francuskiej ojczyźnie niezwykłą popularnością i był prawdziwym kulinarnym autorytetem.

W pierwszą rocznicę śmierci uczonego (zmarł w 1964 r.) uhonorowano go także w ojczyźnie ojca, czyli w Polsce. Dzięki słynnemu gastronomowi z Jędrzejowa Tadeuszowi Przypkowskiemu ustanowiono w naszym kraju Order im. Pomiana (kielich na wstędze z zapinką w kształcie kołduna) przyznawany za zasługi dla polskiej gastronomii. Dawano go najwybitniejszym kucharzom i pisarzom popularyzującym w świecie polską kuchnię.

A Pożarski? Po przypomnieniu historii naszego wybitnego rodaka możemy zająć się Rosjaninem, z którym Polak bywa często mylony. Dymitr Pożarski był rosyjskim księciem żyjącym na przełomie XVI i XVII w. Zasłużył się dla Rosji tym, że stając na czele pospolitego ruszenia, zatrzymał na przedpolach Moskwy szturmujące Kreml oddziały polskie dowodzone przez hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Było to we wrześniu 1612 r.

Polityka 32.2015 (3021) z dnia 04.08.2015; Ludzie i Style; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Kotlet z historią"
Reklama