Ludzie i style

Parszywa jedenastka

Brutale z Wimbledonu

Wimbledon, zespół drwali dowodzony przez człowieka-rottweilera Vinniego Jonesa (po środku). Wimbledon, zespół drwali dowodzony przez człowieka-rottweilera Vinniego Jonesa (po środku). Mark Leech / Corbis
Brutalność w futbolu ma długą tradycję. W drużynie zwanej „Szalonym gangiem” rywalom łamało się kości, a kolegom podpalało ubrania.
„Crazy gang” wymyślił John Motson, legendarny komentator BBC, relacjonując finał Pucharu Anglii, który 14 maja 1988 r.Bruce Adams/FNP/Forum „Crazy gang” wymyślił John Motson, legendarny komentator BBC, relacjonując finał Pucharu Anglii, który 14 maja 1988 r.

Gdy 30 lat temu ten zespół rozpoczynał marsz ku angielskiej ekstraklasie, Wimbledon w sporcie powszechnie kojarzył się jeszcze z arystokratyczną odmianą tenisa, uprawianą obowiązkowo w białych strojach. I wtedy w futbolowej elicie pojawili się oni: piłkarze Wimbledonu – źli, brutalni, prymitywni. Jaskiniowcy na boisku i poza nim. Drużyna, której trener przyznawał, że każdy dzień z nią był gorszy niż miesiąc w poprawczaku.

„Crazy gang” wymyślił John Motson, legendarny komentator BBC, relacjonując finał Pucharu Anglii, który 14 maja 1988 r.

Polityka 33.2015 (3022) z dnia 11.08.2015; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Parszywa jedenastka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021