Obsługa firmowego fanpejdża to wyzwanie: zdarzają się wpadki

Klient nie kontent
Agencja jest dobra na wszystko: wymyśli firmie kampanię, zadba o piar, założy profil na Facebooku. Ale ta ostatnia sfera – jak pokazał przypadek wódki Żytniej – jest też szczególnie podatna na kryzysy.
Fatalna wpadka na profilu żytniej na Facebooku – stylizowany na mem kadr, który w rzeczywistości przedstawiał opozycjonistów podczas stanu wojennego,
niosących śmiertelnie postrzelonego członka Solidarności.
materiały prasowe

Fatalna wpadka na profilu żytniej na Facebooku – stylizowany na mem kadr, który w rzeczywistości przedstawiał opozycjonistów podczas stanu wojennego, niosących śmiertelnie postrzelonego członka Solidarności.

Akcja wylewania piwa Ciechan po homofobicznej wypowiedzi prezesa tej marki, zorganizowana przed klubokawiarnią Wrzenie Świata przez Wojciecha Tochmana.
Agata Grzybowska/Agencja Gazeta

Akcja wylewania piwa Ciechan po homofobicznej wypowiedzi prezesa tej marki, zorganizowana przed klubokawiarnią Wrzenie Świata przez Wojciecha Tochmana.

Autor kanału „Kocham gotować” skrytykował tatar Sokołowa na profilu marki. Moderatorzy strony nie odpowiadali, co spowodowało wizerunkowy kryzys firmy.
materiały prasowe

Autor kanału „Kocham gotować” skrytykował tatar Sokołowa na profilu marki. Moderatorzy strony nie odpowiadali, co spowodowało wizerunkowy kryzys firmy.

audio

AudioPolityka Mateusz Mondalski - Klient nie kontent

Błędy popełnione online przynoszą dotkliwe skutki offline. Do takiej konkluzji doprowadził ostatnio wielu internautów przypadek wódki Żytniej. Na profilu marki na Facebooku pojawił się stylizowany na mem kadr, mający pokazywać grupę kolegów po suto zakrapianej imprezie, z podpisem: „Gdy wieczór kawalerski wymknie się spod kontroli. Wina Żytniej?”. W rzeczywistości było to zdjęcie przedstawiające opozycjonistów podczas stanu wojennego niosących śmiertelnie postrzelonego członka Solidarności.

Sponsorowany post na Facebooku po raz pierwszy spotkał się u nas z tak wielkim oburzeniem. I zwrócił uwagę na to, kto stoi za internetowymi profilami firm i instytucji. Działaniami na Facebooku prowadzonymi dla firmy Polmos Bielsko-Biała, producenta żytniej, kierowała agencja Project z Torunia. Po fatalnej wpadce właściciel marki wypowiedział agencji umowę ze skutkiem natychmiastowym. Prezes Projectu Jan Łukasiak przeprosił za błąd, ale nie zamierza się wycofać z branży. Jednak specjaliści od marketingu mocno wątpią w szanse agencji na utrzymanie się na tym coraz większym rynku.

Marki komercyjne dostrzegły potencjał obecności na Facebooku już kilka lat temu. Podążyły tam w 2009 r. za swoimi najmłodszymi konsumentami, dla których radio i telewizja są równie archaiczne co eksponaty z muzeum. A główną zaletą komunikacji na linii firma–klient w mediach społecznościowych jest jej bezpośredniość. Administratorzy prowadzą dla marek tzw. fanpejdże, gdzie przedstawiają nowe produkty, odpowiadają na pytania i rozwiązują problemy klientów. A do tego agencje zatrudniają moderatorów, którzy czuwają nad sytuacją prawie przez całą dobę. Prowadzą korespondencję w skrzynce odbiorczej (inboksie) i na publicznej tablicy (ang. Wall). Choć obecność marki na Facebooku to nie tylko załatwianie formalności, to także snucie opowieści, która zatrzyma fanów na dłużej i uwiedzie kolejnych potencjalnych klientów. Właśnie w tym celu administratorzy dbają o stały dopływ nowych konkursów, quizów i tzw. lolkontentu, czyli przyciągających internautów śmiesznych treści.

Rola agencji reklamowych w pracy nad komunikacją marek z odbiorcami rośnie, ale też się zmienia. Według dr. Jana Zająca, psychologa internetu z Uniwersytetu Warszawskiego i zarazem prezesa firmy Sotrender, tworzącej narzędzia analityczne na potrzeby marketingu w mediach społecznościowych, agencje wciąż liczą przede wszystkim na kampanie: – Kiedyś były angażowane głównie do realizacji konkretnych kampanii. Potem oferowały coraz częściej bieżącą obsługę mediów społecznościowych. Jednak obecnie odchodzi się od takich praktyk, bo przestały być opłacalne.

Głównym powodem jest EdgeRank – algorytm, dzięki któremu Facebook drastycznie ogranicza profilom komercyjnym tzw. zasięg organiczny – dotarcie postów do użytkowników bez wsparcia finansowego. Z bezpłatnymi postami firmy trafiają statystycznie raptem do 2–8 proc. fanów. W ten sposób Facebook wymusza wydawanie przez firmy ogromnych kwot na dotarcie do konsumentów – choć tłumaczy to troską o jakość treści, a nie staraniem o własny zysk.

Mimo wszystko wciąż przybywa nowych agencji, które próbują ugryźć chociaż kawałek facebookowego tortu. Jak grzyby po deszczu wyrosły w Polsce liczne wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. Najmniejsze tworzą zespoły obejmujące raptem 7–10 osób. Agencje socialowe, jak się o nich mówi, ukierunkowane są na obsługę mediów społecznościowych, kreatywne zajmują się tworzeniem materiałów, takich jak plakaty, billboardy, wideo. Agencje public relations skupiają się na budowaniu relacji z mediami. Na ogół wszystkie ze sobą współpracują, ale branża na całym świecie coraz bardziej się specjalizuje.

Pojawiają się tacy gracze jak polska firma Stick&Play, tworząca animacje pod gry, quizy czy ankiety angażujące użytkowników w ich feedzie – głównym strumieniu nowych treści na Facebooku. Zjawiskiem, które uznalibyśmy jeszcze kilka lat temu za zupełnie egzotyczne, jest tworzenie stanowisk dotyczących prawie wyłącznie pośredniczenia we współpracy z blogerami. A są agencje, które właśnie w tym się specjalizują.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną