Ludzie i style

Pszczoły zdobędą miasta

Moda na miejskie pasieki

Ulami na tarasie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie opiekuje się Wiktor Jędrzejewski. Ulami na tarasie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie opiekuje się Wiktor Jędrzejewski. Anna Musiałówna / Polityka
CCD (Colony Collapse Disorder), zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej, sprawił, że poruszone losem tych owadów mieszczuchy zaczęły ustawiać ule na działkach, dachach mieszkań, urzędów, galerii handlowych, a nawet w ogrodach sejmowych.
Pszczoły na dachu Centrum Handlowego Wileńska; z lewej: dyr. Stanisław Dawicki.Anna Musiałówna/Polityka Pszczoły na dachu Centrum Handlowego Wileńska; z lewej: dyr. Stanisław Dawicki.

Wiesław, emerytowany urzędnik Ministerstwa Finansów, cztery lata temu dał się namówić koledze leśnikowi na dwa ule. Dzisiaj w ogrodzie na warszawskiej Sadybie stoją trzy, bo trzeci przywiózł przed rokiem przyjaciel leśnik i pszczelarz. Wzdłuż płotu od wschodniej strony rośnie żywopłot, od zachodniej i północnej tuje. Jeden ul udaje murek, bo jest pomalowany w cegiełki, dwa pozostałe – żywopłot. Maskowania te były do 2014 r. jak najbardziej uzasadnione.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Pszczoły zdobędą miasta"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021