Ludzie i style

Satyra jak akupunktura

80 lat temu powstało czasopismo satyryczne „Szpilki”

„Szpilki” nie przetrwały transformacji i ostatecznie zniknęły z rynku wydawniczego w 1994 r. „Szpilki” nie przetrwały transformacji i ostatecznie zniknęły z rynku wydawniczego w 1994 r. Polityka
Założone 80 lat temu „Szpilki” były nie tylko pismem satyrycznym, ale publicystycznym i kulturotwórczym. Po ich tradycji zostały tylko nieliczne okruchy, nawet w bliskim – wydawałoby się – środowisku komiksowym.
Warszawa, 1958 r. Zespół redakcji „Szpilek” z Hanną Tycówną, wicemiss Warszawy.Lucjan Fogiel/Forum Warszawa, 1958 r. Zespół redakcji „Szpilek” z Hanną Tycówną, wicemiss Warszawy.

Nic tak dobrze nie sprzedaje czasopisma satyrycznego, jak białe plamy na stronach. Na własnej skórze przekonali się o tym dziennikarz Zbigniew Mitzner i Eryk Lipiński, kiedy w 1935 r. postanowili wydawać lewicowy, antyfaszystowski, ale także antysanacyjny periodyk, stanowiący kontrapunkt dla popularnych, a jednocześnie wyraźnie prawoskrętnych „Wróbli na dachu” oraz „Muchy”. A ponieważ młodzi literaci i rysownicy od pierwszych numerów poczynali sobie dość odważnie, cenzura rządowa miała uwagi mniej więcej do połowy materiałów.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Ludzie i style; s. 144
Oryginalny tytuł tekstu: "Satyra jak akupunktura"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020