Wszystko, czego nie chcecie wiedzieć o czekoladzie

Tabliczka mnożenia zysków
Czekolada kryje w środku ślady wyzysku. Ale rynek kakao wraca do czasów małych manufaktur, w zamyśle – do sprawiedliwości.
Powrót do traktowania czekolady jako produktu luksusowego, niedostępnego na wyciągnięcie ręki, może mieć dla ludzi bardzo dobre skutki.
Fotografia Basica, Chang/Getty Images

Powrót do traktowania czekolady jako produktu luksusowego, niedostępnego na wyciągnięcie ręki, może mieć dla ludzi bardzo dobre skutki.

Przeładunek kakao w magazynach w San Pedro, mieście położonym w zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej
Luc Gnago/Reuters/Forum

Przeładunek kakao w magazynach w San Pedro, mieście położonym w zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej

Ponieważ naturalne czekolady aromatyzowane są tylko laską wanilii, duże znaczenie ma zawsze sam smak kupowanego ziarna.
J. Pfeiffer/Corbis

Ponieważ naturalne czekolady aromatyzowane są tylko laską wanilii, duże znaczenie ma zawsze sam smak kupowanego ziarna.

Owoc kakao na wenezuelskiej plantacji
Horst Friedrichs/Anzenberger Agency/Forum

Owoc kakao na wenezuelskiej plantacji

audio

Audio Polityka Urszula Schwarzenberg-Czerny - Tabliczka mnożenia zysków

Czekolada za dwa złote zawsze smakuje tak samo. To jest nadrzędny cel jej dużego producenta i podstawowa potrzeba wiernego konsumenta. Płukanki alkalizacyjne – czyli odkwaszająca ziarno chemia – sprawiają, że kakao traci wszystkie swoje zmienne: smak i zapach pory deszczowej czy wysokiej temperatury panującej w równikowym słońcu, zwłaszcza w czasie trwającego właśnie El Nińo. Utarte na masę i wymieszane ze sztucznym aromatem ziarno da zawsze ten sam słodki, wystandaryzowany efekt.

Czekolada sprzedawana za dwa złote wpływa negatywnie na jakość produktu (który w tej wersji składa się z tłuszczu kakaowego, z utwardzonego tłuszczu roślinnego, syropu glukozowo-fruktozowego, może zawierać śladowe ilości orzeszków arachidowych) i wpływa też negatywnie na życie ludzi, którzy opiekują się plantacjami kakaowców. Większości dużych uczestników rynku czekoladowego nie zależy na tym, żeby cokolwiek zmieniać. Nieświadomy konsument też nie chce wydać więcej. Jednak działające od mniej więcej 10 lat, także w Polsce, małe firmy produkujące dobrej jakości ciemną czekoladę cieszą się z tego, że kakao, którego przy ekspansywnym traktowaniu powoli zaczyna brakować, jest coraz droższe. Cieszą się również, że klienci zadają pytanie, z jakiego regionu świata pochodzi surowiec. Powrót do traktowania czekolady jako produktu luksusowego, niedostępnego na wyciągnięcie ręki, może mieć dla ludzi bardzo dobre skutki.

Mało kakao, małe zyski

Stan faktyczny, w ramach którego działają duże korporacje, ma znaczenie, bo pokazuje, jak trudno dziś znaleźć dla siebie miejsce z dobrej jakości produktem na rynku wyzyskującym ludzi. Jest to też temat ciekawy, bo informacje zza taśmy produkcyjnej rzadko docierają nawet do świadomego konsumenta, który koncentruje się raczej na wartościach odżywczych czekolady. 80 proc. zbiorów ziarna kakao pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej i z Ghany. Roślinna żyła złota nie przekłada się w żaden sposób na dobre warunki życia dla opiekujących się plantacjami mieszkańców Afryki. Większość z nich nigdy nie próbowała nawet kawałka czekolady, a ceny ziarna dyktuje kilka ogromnych koncernów, zajmujących się wyłącznie pośredniczeniem między plantatorami a fabrykami produkującymi masę kakaową.

Stawki głodowe, i to nie jest hiperbola, niezrzeszonym plantatorom proponują zatrudnieni przez koncerny w krajach globalnego Południa pośrednicy. Jeżeli właściciel jednej plantacji na oferowaną cenę się nie zgodzi, może mieć pewność, że lepszej nikt mu nie zaproponuje. Opiekujący się kakaowcami w Afryce wiedzą, że duże koncerny są od owoców ich pracy zależne, a i tak nie mają możliwości wynegocjować korzystniejszych stawek, bo dużych pośredników jest tylko kilku. Koło się zamyka.

Warunki pracy prowadzą do wypaczeń. Plagą na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest niekontrolowane wycinanie lasów deszczowych, stosowanie niszczących zdrowie pestycydów i wykorzystywanie niewolniczej pracy dzieci. Cały ten system podporządkowany jest nasionom, których i tak nie ma w rocznym cyklu wiele: 5 proc. kwiatów na drzewie zamieni się w duże żółte owoce zawierające w środku tylko kilkanaście cennych grudek.

Ryzykownie albo drogo

Warunki są na tyle trudne, że coraz więcej ludzi rezygnuje z uprawy, co grozi deficytem słodkiego surowca. Ziarno, które w ciągu roku uda się zebrać, trafi do kontenerów na duże statki handlowe. I to pośrednicy, a nie odbierające towar fabryki, ponoszą tu ryzyko, bo przejmowanie towaru w afrykańskim porcie to często rosyjska ruletka. Część dużych dostawców zabezpiecza się więc w ten sposób, że dopiero gdy zamówiony, wysuszony towar zostanie załadowany na statek, pieniądze są przelewane na konto plantatorów. A na tym etapie mniejsi producenci czekolady nie mają środków, by wysłać na Wybrzeże Kości Słoniowej swoich pracowników.

Tomasz Sienkiewicz i Krzysztof Stypułkowski, kierujący małą firmą Manufaktura Czekolady, w zeszłym roku przelali 10 tys. zł zaliczki i przez kilka miesięcy nie wiedzieli, czy odzyskają pieniądze od niewywiązującego się z umowy plantatora. Takie koszty też trzeba wliczyć w produkcję dobrej jakości czekolady w Polsce. Oszuści najczęściej przed przelewem pozostają w stałym kontakcie, odpowiadają na maile, pokazują na zdjęciach dokumenty, które w zbliżeniu okazują się sfabrykowane za pomocą Photoshopa. Potem pojawiają się problemy: ziarno już czeka w porcie, ale wymagane są dodatkowe kontrole, przekupienie urzędnika będzie kosztować dodatkowe dwa tysiące euro itd.

Rynek małych producentów czekolady, którzy wpasowali się w te trudne warunki, na tyle się rozrósł, że pojawili się mali pośrednicy zbierający ziarno z innych regionów świata niż zachodnia Afryka. To się stało w ciągu kilku ostatnich lat. Sienkiewicz i Stypułkowski starają się za pośrednictwem nowych kanałów wspierać dobre kooperatywy z Jawy, Wenezueli czy Madagaskaru, testować przysłane przez nie próbki i zamawiać więcej. Ziarno jest nawet trzy razy droższe od tego, które w nieuczciwy sposób pozyskiwane jest z Wybrzeża Kości Słoniowej. A to musi się przełożyć na cenę końcową tabliczki czekolady produkowanej tradycyjnymi metodami – w ten sam sposób co 150 lat temu.

Masa od wybranych

Statki płyną bezpośrednio do Europy, port w Hamburgu przyjmuje około 200 tys. ton ziarna rocznie. Mniejszy ładunek trafia też do portu w Szczecinie, obok którego działa od kilkudziesięciu lat fabryka czekolady Gryf. Większość dużych polskich fabryk nie przetwarza jednak już ziarna w swoich maszynach, korzysta z gotowej masy kakaowej. To można zrozumieć, bo miażdżone ziarno wytwarza bardzo intensywny zapach wnikający w ściany i w ubrania, trudny do zniesienia dla ludzi w otoczeniu fabryki. A utrzymujący się w powietrzu w pomieszczeniach fabrycznych pył kakaowy, sprowokowany jedną iskrą elektryczną, może nawet eksplodować. W myśl przepisów jest to druga strefa zagrożenia wybuchowego, samo zabezpieczenie tam połączeń elektrycznych i włączników prądu jest dziesięć razy droższe – te koszty decydują się ponieść małe firmy produkujące dobrej jakości czekoladę.

Największym wytwórcą wykorzystywanego w procesie powstawania czekolady półproduktu – masy kakaowej – jest na świecie szwajcarska firma Barry Callebaut. Callebaut ma zakłady wytwarzające czekoladę przemysłową także w Nowym Józefowie pod Łodzią, ale niewielu konsumentów słyszało o tym pieszczotliwie nazywanym przez małą konkurencję behemocie. Firma kontroluje prawie cały polski rynek, produkując masę kakaową i gotową do przetopienia czekoladę bardzo dobrej jakości, ale jednocześnie odpowiada też za wypuszczanie na rynek słabszego produktu.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną