Ludzie i style

Sto lat samotności

Wiek istnienia Legii Warszawa: aspiracje większe niż sukcesy

Gracze stołecznej Legii: Michał Kucharczyk i Marek Saganowski fetują zdobycie piłkarskiego Pucharu Polski w 2013 r. Gracze stołecznej Legii: Michał Kucharczyk i Marek Saganowski fetują zdobycie piłkarskiego Pucharu Polski w 2013 r. Bartłomiej Zborowski / PAP
W stuletniej historii Legii sukcesy nigdy nie dogoniły aspiracji. A już na pewno nie było ich tyle, żeby na resztę futbolowej Polski patrzeć z góry.
Legia gra ze Skrą, 1935 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Legia gra ze Skrą, 1935 r.

Korzenie Legii: 1916 r., I wojna światowa, na froncie wołyńskim w szeregach armii austro-węgierskiej służą zmobilizowani piłkarze z klubów lwowskich i krakowskich. Skupieni w Legionach z rozkazu Józefa Piłsudskiego. W chwilach wolnych od walk zawiązują drużynę futbolową. Stanisław Mielech, napastnik Cracovii, proponuje nazwę: Legia. Ale zespół w tym kształcie wkrótce się rozpada. Piłsudski wypowiada posłuszeństwo Austro-Węgrom, żołnierze otrzymują rozkaz demobilizacji.

Polityka 13.2016 (3052) z dnia 22.03.2016; Ludzie i style; s. 122
Oryginalny tytuł tekstu: "Sto lat samotności"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022