Ludzie i style

Sięgnąć DNA

Genetyka w służbie sportu

Z firmą specjalizującą się w badaniu genów sportowców współpracuje m.in. była halowa mistrzyni świata w biegu na 800 m Jenny Meadows. Z firmą specjalizującą się w badaniu genów sportowców współpracuje m.in. była halowa mistrzyni świata w biegu na 800 m Jenny Meadows. Andrzej Iwańczuk / Reporter
Chciałoby się w genach odczytać pełny przepis na mistrza. Na to jeszcze za wcześnie, ale metoda jest bardzo obiecująca.
Doping staje się coraz bardziej ryzykowny, powraca więc pytanie, gdzie jeszcze szukać rezerw, jeśli chodzi o optymalizację treningu i jakościowy skok osiągnięć? W genach. Na zdjęciu Maria Szarapowa.Tatiana/Wikipedia Doping staje się coraz bardziej ryzykowny, powraca więc pytanie, gdzie jeszcze szukać rezerw, jeśli chodzi o optymalizację treningu i jakościowy skok osiągnięć? W genach. Na zdjęciu Maria Szarapowa.

Widmo meldonium krąży po Europie. Na czarnej liście przyłapanych na używaniu tego specyfiku są przede wszystkim Rosjanie. Wrażenie robi nie tylko masowość stosowania leku o cudownych dopingowych właściwościach, ale przede wszystkim nazwisko, od którego zaczęła się medialna sława meldonium. Bo wydawało się, że nad takimi gwiazdami, jak Maria Szarapowa, ochronny parasol nigdy się nie złoży. Przed oskarżeniami o wspomaganie sterydami co jakiś czas musi bronić się Rafael Nadal. Niedawno były lekarz szwedzkiej kadry futbolowej oskarżył o to samo gwiazdę futbolu Zlatana Ibrahimovicia.

Polityka 17.2016 (3056) z dnia 19.04.2016; Ludzie i style; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Sięgnąć DNA"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >