Ludzie i style

Kariera triery

Pierwszorzędny trójrzędowiec znów na morzu

Triera „Olimpias” na wodach portu w Pireusie Triera „Olimpias” na wodach portu w Pireusie Aristidis Vafeiadakis/ZUMA Press / Forum
Okręt, który odegrał wielką rolę w powstaniu zachodniej cywilizacji, próbowano zrekonstruować od dawna. W końcu wypłynął na morze po dwóch tysiącach lat.
„Olimpias” w suchym doku. Widoczny taran z brązu zamontowany na dziobie.Templar52/Wikipedia „Olimpias” w suchym doku. Widoczny taran z brązu zamontowany na dziobie.

Turyści zwiedzający grecki Pireus mogą tam zastać tego lata wyjątkowy widok. Po 10 latach spędzonych w suchym doku na remoncie na ciepłe wody Morza Egejskiego wypłynęła znów niezwykła jednostka – pełnowymiarowa replika greckiej triery z IV w. p.n.e. zrekonstruowana w latach 80.

Dzięki swym kształtom i wymalowanym na dziobie „oczom” nieco przypominający morskiego potwora z prehistorycznych mitów okręt będzie z pewnością bohaterem wielu wakacyjnych fotografii.

Reklama

Czytaj także

Świat

Za zamkniętymi drzwiami brexitu

Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wygrali referendum w 2016 r., choć początkowo żaden sondaż nie dawał im szans powodzenia. Dokonali tego dzięki technologii pierwotnie zaprojektowanej dla branży reklamowej, kilku osobom dysponującym paroma milionami funtów i dzięki wojskowym metodom manipulacji opinią publiczną.

Maciej Okraszewski
16.04.2019
Reklama