Ludzie i style

Manekin Challenge: kolejny sieciowy łańcuszek podbija świat. Na czym polega?

Adele Adele Adele / Instagram
Zabawa jest efektowna, choć niestety mało wyrafinowana.

Dwa lata temu ogromną popularnością cieszyło się Ice Bucket Challenge, polegające na wylaniu sobie na głowę wiadra z lodem. Niektórzy robili to w ramach beztroskiej zabawy, inni – zachęcając jednocześnie do datków na rzecz fundacji zajmującej się chorymi na stwardnienie zanikowe boczne.

Teraz przyszedł czas na Mannequin Challenge (czy też po polsku – Manekin Challenge). Pomysł wyzwania narodził się pod koniec października w liceum na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Wyznawanie wymyśliła jedna z uczennic szkoły w Jacksonville i na swoim profilu na Twitterze udostępniła filmik, na którym widać uczniów stojących w bezruchu, niczym manekiny.

W ciągu zaledwie kilku tygodni pomysł spodobał się Amerykanom, a później opanował niemal wszystkie media społecznościowe. Zachowanie uczniów z Jacksonville postanowili naśladować ludzie na całym świecie. Do tej pory największą popularnością cieszyły się wykonania Beyoncé, Adele, Hillary Clinton oraz reprezentacji Portugalii z wiodącą rolą Cristiano Ronaldo.

Nagranie można stworzyć w dowolnych okolicznościach, ale największą popularnością cieszą się te, które wymagają od aktorów wysokiej sprawności fizycznej. Im trudniejsze pozy przyjmują, tym lepiej.

Wysyp dziwnych wyzwań

Sama idea wpisuje się w tradycję wirtualnych (a właściwie nie tylko wirtualnych, bo rzecz ma wielowiekową wręcz historię) łańcuszków, o której szerzej pisze w POLITYCE Jarek Szubrycht.

Dziwne, zadziwiające i dziwaczne wyzwania, jakie stawiają przed sobą internauci, mają długą tradycję. W ostatnich latach przybierają jednak osobliwe formy. Np. cinnamon challenge, czyli wyzwanie polegające na połknięciu stołowej łyżki cynamonu. To niemożliwe, bo cynamon wchłania ślinę i w efekcie próbujemy połknąć łyżkę suchego proszku, jednocześnie mając wyschnięte gardło. Albo fondue challenge, polegający na zjedzeniu różnych smakołyków zanurzonych w roztopionej czekoladzie, czy pizza challenge polegający na przygotowaniu i zjedzeniu pizzy z najdziwniejszych składników. Żelków, czekolady, surowych jajek.

Czemu służą takie wyzwania? Najczęściej – do wyrażania samego siebie. Choć przydałoby się czasem nadać im nieco więcej sensu.

Mannequin challenge

Film zamieszczony przez użytkownika @adele

Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną