Ludzie i style

Rekord blisko

Mecz Borussi Dortmund z Legią: Stracić osiem goli to ciężki wstyd

Legia / •
Czegoś takiego, jeśli chodzi o liczbę goli, Liga Mistrzów jeszcze nie widziała. A i na podwórku to nie codzienność.

I mimo że Legia nie dołożyła się do rekordu wyłącznie indolencją w obronie, a jej ofensywne, bramkowe akcje były niczego sobie, to jednak ten mecz utrwalił przekonanie, że jeśli chodzi o defensywę, Legia to w dalszym ciągu tragedia i prawie na pewno zostanie niechlubną rekordzistką. Rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę straconych goli w fazie grupowej Ligi Mistrzów (przed ostatnim meczem ma już 24, tyle samo co najgorszy w historii pod tym względem, BATE Borysów). A przecież Borussia nie strzeliła żadnej bramki z rzutu karnego, wolnego ani nawet spoza pola karnego. Mówiąc inaczej, piłkarze Borussii właściwie wjeżdżali z piłką do bramki, nie będąc po drodze przesadnie niepokojeni.

Ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu do 0:6 z Borussią w Warszawie jest postęp (również dlatego, że wtedy równie dobrze mogło być 0:10, a teraz bramkarz Legii w zasadzie wpuścił wszystko, co leciało w jego kierunku). Znając mentalność polskiego piłkarza, należy teraz spodziewać się zaciemniania obrazu oraz zaklinania rzeczywistości – że przecież strzeliliśmy 4 gole (a powinniśmy 5, bo była jeszcze poprzeczka), a defensywa była (znów) eksperymentalnie zestawiona (bo w Legii, klubie aspirującym do bycia traktowanym poważnie, po kontuzji bocznego obrońcy, w jego rolę z konieczności musi wcielać się stoper). Ale nie dajmy się czarować: pozwolić sobie wbić osiem goli to jest jednak wielki obciach.

Czego brakuje Legii?

W dzisiejszym futbolu, z jego galopującym rozwarstwieniem między klubami, słabeusze pokroju Legii mogą liczyć na nawiązanie walki z potęgami tylko poprzez dobrą organizację gry i odpowiedzialność taktyczną. Nie zaszkodzi również uzbroić się w instynkt samozachowawczy, który w obliczu zderzenia z takim walcem jak Borussia powinien legionistom podpowiedzieć, że jednak nie warto każdej akcji, po odbiorze piłki w defensywie zaczynać od rozegrania, tylko bez zbędnych ceregieli wybić ją, byle dalej. I nie odsłaniać się, tak atakując, bo prawdopodobieństwo strzelenia gola jest, jak ten konkretny mecz pokazał, mniej więcej dwa razy mniejsze niż jego utrata. Tymczasem dzisiejszej Legii brakuje zarówno organizacji na boisku, jak i instynktu samozachowawczego.

Chciałoby się wierzyć, że dwukrotne lanie, które Legia przyjęła od Borussii, na coś jej się przyda. Ale to irracjonalna wiara. Bo po tych lekcjach piłkarz A nie stanie się bardziej zwrotny, piłkarz B nie będzie się mądrzej ustawiał, C celniej podawał, a D, E, F, G i H nie będą szybsi. Ich umiejętności wystarczają od biedy na polską ligę, a ich nieumiejętności prowadzą do kompromitacji w Europie.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną