Czy zazdrość może być w życiu przydatna? Naukowcy przekonują, że tak
Z zazdrością warto się zaprzyjaźnić. Sprawić, by stała się katalizatorem do tworzenia wielkich rzeczy.
Czy zazdrość może być w życiu przydatna?
Allef Vinicius/Unsplash

Czy zazdrość może być w życiu przydatna?

Jak zauważył Umberto Eco, „każdy myśliciel jest głupcem dla innego wielkiego myśliciela”. I jest w tym ziarno prawdy: lubimy wypadać lepiej na cudzym tle. Człowiekiem, jako istotą emocjonalną, targają różne uczucia. Ale jednym z bardziej zdradliwych i podstępnych odczuć jest zazdrość.

Ta nieuleczalna choroba towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. O pierwszym akcie zazdrości czytamy już w Biblii, w przypowieści o Kainie i Ablu. Bracia przygotowują ofiarę dla Boga, jeden w postaci płodów ziemnych, drugi – bydła ze swojego stada. Bóg odtrąca Kaina, przyjmując jedynie ofiarę Abla. Starszy brat czuje się niedoceniony. Najpierw budzi się w nim frustracja. Później zazdrość. Niekontrolowane uczucie doprowadza do tragedii.

Gdy zazdrość w nas zakiełkuje, zaczynamy (bez zastanowienia) z wrogością patrzeć na drugiego człowieka. On ma coś, co chcemy mieć my, albo nam to coś odbiera. Uczucie zazdrości jest na tyle silne, że spłyca nasz sposób myślenia, zawęża punkt widzenia. Jeśli nie zachowamy trzeźwości umysłu, dostrzegamy niemal wyłącznie złe strony danej sytuacji. Co uderza także w nas. W głowie zaczyna się bowiem toczyć batalia o poczucie własnej wartości. Automatycznie zaczynamy porównywać się do innych i wypadamy z reguły gorzej na ich tle. Myślenie zdroworozsądkowe zastępuje zaślepiające pożądanie. Pragniemy upodobnić się do tych, których podziwiamy, albo którzy mają coś, czego nam brak. Zapominamy o tym, co nas wyróżnia, bo chcemy stać się Doppelgängerami (z niem. sobowtórami).

Dlatego Instagram roi się od tych samych fryzur, min i tatuaży. Dziewczyny prześcigają się, naśladując ulubione blogerki i modelki. Nierzadko kosztem własnego zdrowia. Zazdrość jest powodem wielu chorób XXI wieku – między innymi anoreksji i bulimii. Spoglądając na zdjęcia wychudzonych modelek, pragniemy być takie jak one. Kobiety zazdroszczą kobietom, ponieważ zazdrość działa w określonych kręgach społecznych.

Czy zazdrość może być przydatna?

Tradycyjnie zazdrość postrzegana jest przez religioznawców, filozofów i psychologów jako coś, czego powinniśmy się wystrzegać. Coraz częściej jednak słyszymy o zazdrości, która motywuje.

Bo zazdrość wcale nie musi nas dołować. Ta skomplikowana emocja społeczna, jeśli zostanie dobrze wykorzystana, może być bodźcem do opuszczenia własnej strefy komfortu i podjęcia działań, na które do tej pory byśmy się nie odważyli.

W internecie królują zdjęcia kobiet, które postanowiły odmienić swoje życie. Pojawia się nowy trend: trzeba wystrzegać się głodówek i wychudzonych sylwetek, motywować do ciężkiej pracy. Czyli: widzisz wysportowaną dziewczynę, której udało się zrzucić zbędne kilogramy, zazdrościsz, czujesz się zmotywowana, walczysz o swoje. To samo odnosi się do innych sfer życia. Zazdrość działa zatem motywująco i sprawia, że docieramy do wyznaczonych przez nas celów.

Koncepcję „łagodnej” zazdrości podjął psycholog Niels van de Ven. Zazdrość „łagodna” kontrastuje z zazdrością „złośliwą”, która motywuje do zrobienia krzywdy osobie od nas jakoś lepszej. Kompleks niższości sprawia zaś, że przestajemy siebie lubić.

Emocje pojawiają się w szczególnych dla nas sytuacjach i pełnią dwie funkcje. Są nośnikiem informacji na temat zdarzeń, w których uczestniczymy. Pozwalają dostrzec zagrożenia lub możliwości, jakie daje nam dana sytuacja. Po drugie, emocje kierują naszym zachowaniem. Kiedy czujemy strach, to robimy wszystko, by znów poczuć się bezpiecznie. Gdy czujemy się pewnie i jesteśmy w wyśmienitym humorze, czujemy się zmotywowani do poszukiwania nowych możliwości i poznawania ludzi. To wszystko ma szeroki związek ze strefą komfortu, którą dookoła siebie budujemy.

Należy wystrzegać się zachowań, które sprawiają, że stajemy się ofiarami naszych namiętności. Możemy pozwolić, by nasze obawy zrobiły z nas tchórzy, lub odwrócić strach w odwagę i stawić czoła wyzwaniom.

Zazdrość dostarcza nam informacji na temat naszej rangi w porządku społecznym. Pamiętajmy więc, że nie musi wiązać się jedynie z żądzą krwi, ale może być skutecznym stymulantem do podjęcia różnych, wartościowych działań.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj