Ludzie i style

Jarosław trendsetter Kaczyński. Patriotyczna pelerynka podbije świat mody?

Politycy PiS na urlopie Politycy PiS na urlopie @jbrudzinski / Twitter
Jarosław Kaczyński poza tym, że wytycza kierunki w polityce, zaczął wyznaczać też trendy. Kto wie, może stanie się ambasadorem odzieży patriotycznej?
Patriotyczna pelerynamat. pr. Patriotyczna peleryna

Wystarczyło jedno zdjęcie, a kilkanaście godzin później Polacy oszaleli na punkcie patriotycznej peleryny. Prezes PiS nie zdawał sobie chyba sprawy z tego, jak skutecznym jest piarowcem – ze swoją siłą przebicia dorównał najbardziej uznanym polskim influencerom. W marketingu liczą się przede wszystkim naturalność i szczerość, a cóż innego reprezentował sobą Jarosław Kaczyński, stojąc na szczycie Koziarza w smugach deszczu?

Do pamiętnej niedzieli gustem prezesa PiS nikt nie zaprzątał sobie raczej głowy. Widywany jest zwykle ubrany prosto i skromnie, w czarny garnitur. Albo mniej formalnie: w przydługie spodnie, koszulę i sweter. Tym razem ustawił się do zdjęcia w biało-czerwonym ponczu z godłem Polski na piersi i z granatową czapką z daszkiem na głowie. Patriotyczna peleryna okazała się przebojem – już następnego dnia producent gadżetu miał pełne ręce roboty. Podobnie jak właściciele sklepów z podobnymi gadżetami w narodowych barwach.

„Niech deszcz nie zmyje twojego patriotyzmu”

Według informacji podanych przez polsatnews.pl patriotyczna peleryna zalegała na półkach sklepowych od pięciu lat, a dokładnie od czasów Euro 2012. Ze względu na nikłe zainteresowanie wstrzymano nawet jej produkcję. Teraz muszą uzupełniać towar. Handlowcy zadbali poza tym o odpowiednią oprawę, eksponując peleryny w sklepowych witrynach w towarzystwie tekturowej twarzy prezesa Kaczyńskiego.

Sprzedawcy portalu aukcyjnego Allegro też nie pozostali w tyle. Biało-czerwone peleryny reklamują po narodowemu: „Modny, przeciwdeszczowy i niezawodny płaszcz w biało-czerwonych kolorach. Nowy trend wprowadzony na dniach. Zaimponuj innym znajomością politycznych trendów”. Tłumów kupujących jeszcze nie widać. Poszło 11 peleryn.

Niektóre z nich zdobią nawet patriotyczne hasła w rodzaju: „Niech deszcz nie zmyje twojego patriotyzmu”. Wszak patriotyzm, jak koszula, zawsze bliski ciału.

Bądź jak prezes za jedyne 20 zł

Przyjemność wyglądania niczym prezes PiS na wakacjach kosztuje zaledwie 15–20 zł. Ale sprzedawcy grożą wzrostem cen i ostrzegają, że zapasy powoli się wyczerpują.

Cóż, jak widać na nic się zdały przytyki opozycji, że współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego przebierają go za flagę. Na nic żarty internautów i memy. Jak powiedział Ludwik Dziedzic w rozmowie z Wirtualną Polską, „patriotyzm jest w narodzie. Cała południowa Polska jest za prezesem Kaczyńskim, więc i peleryny się sprzedają”.

Historyczne i narodowe symbole ostatnimi laty zyskały masę zwolenników. Także wśród polityków. W obronie Kaczyńskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski zamieścił wpis na Twitterze: „#Bieganie to zdrowie ale dla mnie to także okazja do wyrażenia dumy z bycia Polakiem! Szczególnie za granicą. Biało-czerwone barwy dodają sił”. Ciekawe, czy posłowie PiS stawią się tak ubrani na pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu...

Reklama

Czytaj także

Kultura

Samotność noblistki. Jak nas podzieliła Olga Tokarczuk

Wydłużony miesiąc miodowy w kontaktach Polaków i laureatki najwyraźniej się skończył. Przy okazji okazało się, że Olga Tokarczuk, autorka koncepcji „czułego narratora”, ma bardzo wyczulonego czytelnika.

Bartek Chaciński, Aleksandra Żelazińska
12.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną