Co było przyczyną śmierci Otto Warmbiera? Są trzy wersje zdarzeń
Zdaniem rodziców wersja jest jedna: Otto był przez północnych Koreańczyków długotrwale torturowany.
Zgodnie z życzeniem rodziny nie przeprowadzono szczegółowej sekcji, a tylko autopsję ciała Warmbiera.
Pere Tubert Juhé/Flickr CC by 2.0

Zgodnie z życzeniem rodziny nie przeprowadzono szczegółowej sekcji, a tylko autopsję ciała Warmbiera.

Przyczyną śmierci Otto Warmbiera, który był więziony w KRLD od stycznia 2016 roku do czerwca 2017 roku, były uszkodzenia w mózgu wywołane niedotlenieniem. To zaś miało miejsce ponad rok od momentu śmierci – orzekł koroner hrabstwa Hamilton, John Hatfield.

W środę głos zabrała także koroner ze stanu Ohio Lakshmi Sammarco, która jednoznacznie stwierdziła, że bezpośrednią przyczyną śmierci studenta był niewyjaśniony uraz głowy, którego mężczyzna doznał rok przed śmiercią, niedługo po zesłaniu do obozu pracy.

Rodzice wiedzą lepiej?

Inną wersję zdarzeń podtrzymują rodzice Amerykanina. W telewizyjnym wywiadzie Fred i Cindy Warmbier nazwali Koreańczyków z północy „terrorystami, którzy systematycznie torturowali” ich syna. „Poczuliśmy, że nadszedł moment, aby powiedzieć prawdę o stanie, w jakim był Otto” – oświadczyli. Przekazali, że ich syn po powrocie z więzienia miał ogoloną głowę, nie widział i nie słyszał, jego ręce były „kompletnie odkształcone”, na stopie miał głęboką ranę, a dolny rząd zębów wyglądał, „jakby został poprzestawiany jakimiś obcęgami”.

Matka zmarłego dodała, że po przylocie do kraju syn „chodził w kółko, gwałtownie się trzęsąc i wydając nieludzkie odgłosy podobne do wycia”. „Otto był systematycznie torturowany i umyślnie okaleczany przez Kima i jego reżim. To nie był wypadek” – mówiła.

Zgodnie z życzeniem rodziny nie przeprowadzono szczegółowej sekcji, a tylko autopsję ciała Warmbiera.

22-letni Warmbier pojechał na wycieczkę do Korei Północnej pod koniec 2015 roku. Został tam aresztowany i skazany na 15 lat w obozie pracy za próbę zabrania propagandowego plakatu, który wisiał w jego hotelu. W czerwcu 2017 roku został on w stanie śpiączki przetransportowany do USA i parę dni po przylocie do kraju zmarł. Władze Korei Północnej zaprzeczyły, jakoby jego stan spowodowany był torturami.

źródło: „The Time”

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną