Ludzie i style

Piękne życie bawiącego się chłopca

Hugh Hefner: człowiek, który stworzył „Playboya”

Hugh Hefner wśród swoich króliczków podczas otwarcia pierwszego londyńskiego Klubu Playboya, 1966 r. Hugh Hefner wśród swoich króliczków podczas otwarcia pierwszego londyńskiego Klubu Playboya, 1966 r. Keystone / Forum
W wieku 91 lat zmarł Hugh Hefner, założyciel „Playboya” – najbardziej znanego na świecie pisma dla mężczyzn. Ale chyba nie tylko dla nich.
Marylin Monroe na okładce pierwszego numeru „Playboya”, grudzień 1953 r. W środku znalazło się zdjęcie Marylin rozebranej.materiały prasowe Marylin Monroe na okładce pierwszego numeru „Playboya”, grudzień 1953 r. W środku znalazło się zdjęcie Marylin rozebranej.

Początek lat 50. XX w., Chicago. Ameryka ugrzęzła pod rządami Eisenhowera i senatora McCarthy’ego, który rozpętał histeryczną kampanię nienawiści przeciwko wszelkim sympatykom lewicy. 26-letni wówczas Hugh M. Hefner, młody dziennikarz bez sukcesów, szukający pracy to tu, to tam, postanowił założyć własne, całkowicie apolityczne pismo przeznaczone dla nowoczesnego mężczyzny. Tak pisał o tym w swoim pamiętniku: „Chciałbym stworzyć czasopismo rozrywkowe dla faceta wychowanego w mieście – dowcipnego i wyrafinowanego.

Czytaj także

Społeczeństwo

„Nie prowadzimy lekcji z masturbacji”, czyli na czym polega edukacja seksualna

Nie chodzi o to – jak wydaje się niektórym – żeby pokazywać techniki masturbacyjne. Raczej o to, żeby specjaliści wytłumaczyli rodzicom i wychowawcom, że coś takiego jak masturbacja dziecięca istnieje.

Dominika Buczak
17.06.2019