Ludzie i style

Kolebka muzyki

Kołysanka: podstawa ludzkiej muzykalności

Słodkie sny, obraz angielskiego malarza Edwina Harrisa z 1892 r. Słodkie sny, obraz angielskiego malarza Edwina Harrisa z 1892 r. www.bridgemanimages.com/Photo Power
Kołysankom zawdzięczamy znacznie więcej niż tylko sen. Są magicznym rytuałem i terapią dla matek. Ba, naukowcy są zdania, że możemy też zawdzięczać im całą istniejącą muzykę.
Kołysanka, obraz Francoisa Nicolasa Rissaartnet.com/Wikipedia Kołysanka, obraz Francoisa Nicolasa Rissa

Gucio jest wniebowzięty. Leży na kolanach mamy i słucha, jak ta śpiewa jego ulubioną piosenkę, a jednocześnie przyczynia się do rozwoju światowej nauki, choć o tym ostatnim fakcie prawdopodobnie nic nie wie. Ogólnie Gucio nie wie jeszcze zbyt wiele, ma ledwie 5 miesięcy. On i jego mama Małgorzata Roszkowska są uczestnikami pierwszego międzynarodowego projektu badawczego dotyczącego kołysanek. Projekt koordynowany przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda przeprowadza w Polsce krakowski Instytut Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Ludzie i style; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolebka muzyki"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019