Podobno naród, który nie zna własnej historii, skazany jest na jej powtórkę. Warto więc słuchać krakowskiej grupy Hańba!, nawet jeśli nie są to słowicze trele.
Pierwszą zagraniczną wizytę państwową premier Mateusz Morawiecki odbył 3 stycznia 2018 r. w Budapeszcie. Pojechał tam po pomoc i patronat. Niemcy muszą poczekać.
Mimo wszystkich uderzających podobieństw władzy PiS do sanacji, na szczęście to jednak nie jest rok ani 1930, ani 1937.
Na razie PiS idzie na zwarcie z lekarzami, licząc, że niższe zarobki za krótszą pracę zniechęcą ich do kontynuowania protestu.
Na nowy rok opozycji rekomenduję: pewną wstrzemięźliwość, gdy w Europie dochodzi do debat lub głosowane są rezolucje dotyczące rządów PiS, oraz determinację do budowy „koalicji trzech”.
Kilka miesięcy temu tureckim muftim przyznano prawo do przeprowadzania cywilnych ślubów.
Tak błyskotliwego wejścia jak Mateusz Morawiecki nie zaliczył dotąd żaden polityk PiS. Nie dość, że premier, to jeszcze potencjalny następca Jarosława Kaczyńskiego. To nimb użyteczny dla rządzących, lecz z gruntu fałszywy.
Uruchomienie artykułu 7 Traktatu o UE może zmienić sytuację na krajowej scenie politycznej. Takiej szansy opozycja nie miała od dawna.
MON wdraża rakietowy program zbrojeniowy. Miało być szybciej i taniej, będzie później i rekordowo drogo. Albo w ogóle. Mimo ostatnich zapowiedzi ministra Macierewicza, że zbroimy się na potęgę.
Rozmowa z księdzem Jarosławem Wąsowiczem, duszpasterzem kibiców, o ich pielgrzymce na Jasną Górę, o polityce historycznej tworzonej pod kibicowskie gusta i dlaczego podoba mu się hasło „Śmierć wrogom ojczyzny!”.
W konflikcie o wolność sumienia coraz mniej chodzi o moralność, a coraz bardziej o zalegalizowanie przemocy.
Nigdy dotąd w historii nie drukowano tylu poradników dla rodziców. Co można z nich wyczytać? Którym ufać?
Niepodległość odzyskana w ostatnich wyborach obudziła w Danielu J. instynkt seryjnego mordercy na tle patriotycznym.
Słupsk prowadzi politykę feminizacji. Czy to ekstrawagancki eksperyment prezydenta Biedronia, czy zapowiedź rewolty?
Co łączy kryptowalutę bitcoin z polską siecią handlową Dino? To, że ich twórców nigdy nie poznaliśmy. W biznesie przybywa ludzi znanych z tego, że są nieznani.
Rozmowa z Luigim Zingalesem, ekonomistą uniwersytetu w Chicago, o niedostatkach współczesnego kapitalizmu.
Za każdym razem, gdy w Iranie wybuchają protesty, Zachód wstrzymuje oddech i stawia pytanie: czy to już wreszcie koniec ajatollahów? Uważajcie na swoje marzenia – odpowiadają eksperci.
Los Polski w Unii Europejskiej zależy także od Bułgarii, która właśnie przejęła unijne przywództwo, choć uchodzi za najsłabsze ogniwo zjednoczonej Europy.
Rozmowa z Benem Rawlence’em, autorem książki o Dadaab – największym obozie dla uchodźców na świecie – o pułapkach pomocy humanitarnej.
W styczniu 1968 r. Czesi i Słowacy rozpoczęli niezwykły eksperyment – postanowili udowodnić, że socjalizm można zdemokratyzować i pokazać jego „ludzką twarz”. Praska Wiosna zakończyła się jednak katastrofą. Czy była porażką?
Od początku istnienia Intouristu to przedsiębiorstwo obsługi turystycznej miało nierozerwalne związki z policją polityczną, która dbała o to, gdzie w ZSRR cudzoziemcy mogli przebywać, co zobaczyć i z kim się spotkać.
Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie, ale trzeba to jakoś pogodzić z wezwaniami lekarzy, by nie gnuśnieć w domu.
Obrzezanie kobiet to zabieg upośledzający seksualność, niszczący zdrowie i psychikę. Skąd się wzięła ta praktyka i dlaczego nadal się ją stosuje?
Wyłaniający się z kolejnych badań astronomicznych obraz Wszechświata zaskakuje i skłania do refleksji.
Dania ma hygge, Finlandia – kalsarikännit, Szwecja – lagom, Niemcy – Gemütlichkeit. Holandia ma gezelligheid, Japonia – ikigai. A jaką filozofię szczęścia ma Polska?
Kołysankom zawdzięczamy znacznie więcej niż tylko sen. Są magicznym rytuałem i terapią dla matek. Ba, naukowcy są zdania, że możemy też zawdzięczać im całą istniejącą muzykę.
W prawdziwej rozgrywce liczą się tylko namiętność, strach, atawizmy, co Potter z wielką klasą i z typowo angielskim humorem celnie obnaża.
Nośna alegoria zamiast urosnąć do wymiaru mądrej bajki w szybkim tempie kurczy się do rażąco infantylnej propagandówki, z żałosną psychologią i urągającą zdrowemu rozsądkowi akcją.
Większość krupierów i graczy w pokera w tym filmie to zawodowcy, którzy za 12 godzin profesjonalnego obracania żetonami i kartami dostawali na planie tylko 90 dol.
Pierwsza polska telenowela historyczna, dla której wzorem miało być tureckie „Wspaniałe stulecie” i której rządy w ramówce publicznego nadawcy prezes TVP wieszczy na najbliższe kilkanaście lat, po koronie Piastów widzowie mają oglądać korony kolejnych polskich królów.
Aktorzy robią cuda, by nie zaśpiewać piosenek „po prostu” ani też nie wyśmiać wprost ich staroświecczyzny czy politycznej niepoprawności.
Świetlicki daje możliwość, żeby na Polskę popatrzeć z perspektywy Guliwera. To zdrowo.
Llosa wierzy w siłę opowieści i tą wiarą zaraża swoich czytelników.
Czy to stan wojenny, czy „dobra zmiana”, teatr pracuje całodobowo.
Solidna dawka doskonałego soulu i r&b.
Warto się zapoznać się z tymi 12 piosenkami, bo to wciąż bardzo porządne blues-rockowe granie i śpiewanie.
Gdańska wystawa niechybnie skłania do porównań katolicyzmu z wieków minionych i dzisiejszego, nie tylko w kategoriach duchowej głębokości i mocy, ale też estetycznej jakości.
Świętujemy dziś 25-lecie Paszportów, ciesząc się z tego, co udało się przez te lata docenić.
Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję.
Za teatr oryginalny i poruszający.
Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych.
Za budowanie pomostów między sztuką a nauką.
Za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych.
Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący.
Za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku.
Pierwsza autorska książka Zdzisława Pietrasika ukazuje się dopiero teraz, już po jego śmierci. W zbiorze „Coś z tą Polską. Przewodnik po rodakach” znalazły się eseje z POLITYKI, które układają się w krytyczny portret Polski i Polaków.
Steven Seagal, Chuck Norris i Jean-Claude Van Damme popierają Donalda Trumpa i nie buntują się przeciw rasizmowi. Kopią z półobrotu w służbie prawicy.
Jak większość ludzi wiekowych, wydaję dużo na lekarstwa. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym dostał darmowy lek dla seniora.
Jeśli „historyk” z IPN pofatyguje się sięgnąć po źródła, to tylko żeby potwierdzić swoje założenia, a nie szukać obiektywizmu czy wysłuchiwać drugiej strony.
Nasze codzienne zachowanie, styl życia czy wybory konsumenckie mogą zyskać polityczną siłę.
Szczerze mówiąc, nie wiem, czy Morawiecki nie stawia poprzeczki trochę za wysoko.
Jest oczywiście pytanie, czy śp. Lech Kaczyński zasłużył sobie na to wszystko, co go spotyka?
Na uboczu światowych wydarzeń, niemal niezauważony, toczy się w Albanii bój o ostatnią dziką rzekę Europy.