Film

Stawka większa niż życie

Recenzja filmu: „Gra o wszystko”, reż. Aaron Sorkin

Jessica Chastain w debiucie reżyserskim Aarona Sorkina. Jessica Chastain w debiucie reżyserskim Aarona Sorkina. Michael Gibson/Monolith Films / materiały prasowe
Większość krupierów i graczy w pokera w tym filmie to zawodowcy, którzy za 12 godzin profesjonalnego obracania żetonami i kartami dostawali na planie tylko 90 dol.

Gdy dołączali do nich aktorzy drugoplanowi (Michael Cera czy Chris O’Dowd), zaczynali grać z nimi nie tylko na potrzeby scenariusza, ale również na poważnie i w efekcie ci statyści wyciągnęli dla siebie z dnia zdjęciowego dużo więcej pieniędzy. „Gra o wszystko” wzorowana jest na prawdziwych rozgrywkach polityków, aktorów, sportowców, które organizowała przez 10 lat w Los Angeles Molly Bloom (gra ją Jessica Chastain). Bloom trafiła do hazardu z amerykańskiej kadry narodowej w narciarstwie po bardzo niefortunnej kontuzji. Wprowadziła do gry nielegalne transakcje finansowe, a wraz z nimi członków rosyjskiej mafii i tajnego informatora FBI.

Aaron Sorkin debiutuje tym dramatem jako reżyser, a jest już jednym z ważniejszych amerykańskich scenarzystów (serial „Prezydencki poker”, film „The Social Network”). Charakterystyczna dla niego gęsta narracja nadal jest ważna, to z jej pomocą Sorkin buduje swój prosty wizualnie pierwszy film. Opiera się jednak również na fenomenalnej w tej produkcji Chastain – a ta akcentuje aktualny przekaz emocjonalny i społeczny, rolę kobiety w świecie, w którym mężczyźni ustalali wcześniej wszystkie reguły.

Gra o wszystko (Molly’s Game), reż. Aaron Sorkin, prod. Chiny, USA, 140 min

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Stawka większa niż życie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną