Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Marcin Wicha

Marcin Wicha laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Literatura

Marcin Wicha Marcin Wicha Leszek Zych / Polityka
Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych.

Paszport POLITYKI otrzymał Marcin Wicha. Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu.

Marcin Wicha (ur. 1972 r. w Warszawie) jest grafikiem, współwłaścicielem firmy projektowej Frycz i Wicha. Projektuje okładki książek i czasopism (np. „Literatury na Świecie”), plakaty, znaki graficzne. Autor komentarzy rysunkowych, artykułów prasowych i książek dla dzieci: „Klara. Proszę tego nie czytać” i „Klara. Słowo na Szy”. Pierwszą jego książką eseistyczną była opowieść „Jak przestałem kochać design” (Karakter 2015 r.), w której połączył opowieść autobiograficzną o dorastaniu w domu architekta, w którym toczy się wojna z peerelowską brzydotą, z opowieścią o estetycznych przemianach w Polsce ostatnich 40 lat.

Paszport otrzymuje za kolejną – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Karakter 2017 r.), esej osobisty, opowiadający o matce, o śmierci, o porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. A przede wszystkim o słowach i milczeniu.

Pozostali nominowani: Anna Cieplak, Paweł Sołtys

Partnerem kategorii Literatura jest Kraków, Miasto Literatury UNESCO.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Paszporty Polityki 2017; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Marcin Wicha"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama