Świat

Nie życzcie rewolucji

Czy to koniec ajatollahów w Iranie?

Uniwersytet w Teheranie: tu także dotarła gorączka. Uniwersytet w Teheranie: tu także dotarła gorączka. AFP / EAST NEWS
Za każdym razem, gdy w Iranie wybuchają protesty, Zachód wstrzymuje oddech i stawia pytanie: czy to już wreszcie koniec ajatollahów? Uważajcie na swoje marzenia – odpowiadają eksperci.
Trzymający państwo żelazną ręką Hasan Rohani w maju 2017 r. został ponownie prezydentem Iranu, zdobywając w wyborach 57 proc. głosów. Za nim portret Najwyższego Przywódcy.Ahmad Halabisaz/Xinhua/EAST NEWS Trzymający państwo żelazną ręką Hasan Rohani w maju 2017 r. został ponownie prezydentem Iranu, zdobywając w wyborach 57 proc. głosów. Za nim portret Najwyższego Przywódcy.

Tuż przed końcem roku w Maszhadzie, drugim największym mieście Iranu, wybuchły zamieszki. Szybko wywołały one falę protestów w całym kraju, największą od czasów tzw. zielonej rewolucji 2009 r. Irańskie władze w ciągu dwóch ostatnich lat pozbyły się z kraju w zasadzie wszystkich korespondentów zachodnich mediów, dlatego informacje o tych wydarzeniach pochodziły głównie z mediów społecznościowych. Jak bardzo stały się one istotne – nie tylko dla zewnętrznych obserwatorów, ale również dla samych uczestników tych wydarzeń – świadczy fakt, że o ile podczas zielonej rewolucji, już wówczas nazywanej buntem mediów społecznościowych, zaledwie milion Irańczyków miało smartfony, dziś jest ich 48 mln w 81-milionowym Iranie.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie życzcie rewolucji"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020