Książki

Rytuał opowieści

Recenzja książki: Mario Vargas Llosa, „O czytaniu i pisaniu. Wybór eseistyki”

materiały prasowe
Llosa wierzy w siłę opowieści i tą wiarą zaraża swoich czytelników.

Na imponujący dorobek Mario Vargasa Llosy, obok dobrze znanych w Polsce powieści, składają się także sztuki teatralne i liczne eseje. Wyboru tych ostatnich, niepublikowanych, a pomyślanych dla szerokiej publiczności, dokonał Tomasz Pindel, ich tłumacz i autor biografii pisarza. Peruwiański prozaik odpowiada w nich, jak rodzi się fikcja, jak się czyta, a także – dlaczego w ogóle się pisze. W próbie odpowiedzi na to ostatnie pytanie Llosa okazuje się równie przenikliwy jak w swoich powieściach. Punktem wyjścia jest dla niego ruch wstecz, ku dalekiej przeszłości, ku źródłom języka i rytuału opowieści. Nie jest przypadkiem, powiada, że jako ludzie pozbywaliśmy się w biegu dziejów tylu przesądów, zwyczajów, wierzeń – a zachowaliśmy wierność rytuałowi opowieści. Zdaniem noblisty jest tak dlatego, że literatura jest techniką zaradczą, u której źródeł znajduje się niepokój i strach. „W podróży do fikcji”, najlepszym eseju, Llosa przerzuca pomost między sobą a pierwszymi opowiadaczami historii, którzy snuli je przed ludźmi zebranymi wokół ognia. Te „umysłowe podróże”, tak samo jak przed wiekami, pełnią podstawową rolę: zabawy i egzorcyzmowania, a także wskazówek, które pozwalają lepiej odnaleźć w labiryncie, w którym błąkamy się i umieramy. Llosa wierzy w siłę opowieści i tą wiarą zaraża swoich czytelników.

Mario Vargas Llosa, O czytaniu i pisaniu. Wybór eseistyki, przeł. T. Pindel, Wydawnictwo w Podwórku, Gdańsk 2017, s. 220

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Rytuał opowieści"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną