Nauka

Na koniec kosmosu i z powrotem

Tak widzimy Wszechświat: kilka słów o kosmologii obserwacyjnej

Tzw. Ekstremalnie Głębokie Pole Hubble'a. Każdy ze świetlnych punktów na tym zdjęciu jest galaktyką. Tzw. Ekstremalnie Głębokie Pole Hubble'a. Każdy ze świetlnych punktów na tym zdjęciu jest galaktyką. ESA / NASA
Wyłaniający się z kolejnych badań astronomicznych obraz Wszechświata zaskakuje i skłania do refleksji.
Tak wyglądałby znany nam z obserwacji ziemskich kosmos, gdybyśmy mogli obejrzeć go z zewnątrz. Nasza Galaktyka znajduje się w centrum kuli (co nie oznacza, że wewnątrz centrum Wszechświata!). W tej skali ma średnicę 0,0001 mm.ESA/Planck, MPA – Millennium Tak wyglądałby znany nam z obserwacji ziemskich kosmos, gdybyśmy mogli obejrzeć go z zewnątrz. Nasza Galaktyka znajduje się w centrum kuli (co nie oznacza, że wewnątrz centrum Wszechświata!). W tej skali ma średnicę 0,0001 mm.

Sto lat temu kosmos był w miarę pojmowalny i – chciałoby się powiedzieć – przyjazny dla użytkownika. Po części dlatego, że astronomowie widzieli go po prostu jako chmurę gwiazd, a po części dlatego, że Układ Słoneczny tkwił w centrum tej chmury, co w jakimś stopniu przywracało przedkopernikańską wiarę w wyjątkowość miejsca zajmowanego przez ludzi we Wszechświecie. Owa chmura, określana wtedy jako Gwiezdne Uniwersum lub „gwiezdny system”, miała kształt dość silnie spłaszczonego dysku, którego skraj znajdował się w odległości ok.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Na koniec kosmosu i z powrotem"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Rozmowa z lesbijkami, szczęśliwymi małżonkami

Gdy słyszę, że ktoś krzyczy za mną lesba, wzruszam ramionami i idę dalej. A nawet gdybym miała zareagować, powiedziałabym: tak, lesba, i co z tego? – rozmowa z Małgorzatą Rawińską i Ewą Tomaszewicz.

Joanna Cieśla
12.06.2018