Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Zespół Hańba!

Zespół Hańba! laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Muzyka popularna

Zespół Hańba! Zespół Hańba! Leszek Zych / Polityka
Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący.

Paszport POLITYKI otrzymał zespół Hańba! Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

Hańba! (pierwotnie: Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!) – grupa założona w Krakowie w 2011 r., w kręgu muzyków związanych z tamtejszą sceną folkową i punkową. Zadebiutowała w 2013 r. Gra w składzie: Michał Radmacher – akordeon, klarnet; Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew; Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew; Jakub Lewicki – tuba, śpiew (pseudonimy sceniczne, kolejno: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof i Adam Sobolewski, Ignacy Woland).

Muzyka Hańby! to, jak powtarzają krytycy, połączenie miejskiego folku z punkiem, stąd pewnie częste porównania z Irlandczykami z The Pogues. Inspiracją podstawową jest jednak Polska przedwojenna z jej rewolucyjną i antysanacyjną poezją, kabaretami, kulturą robotniczą, folklorem politycznym i ludycznym. Cała ta rekonstrukcja (chronologia Hańby! zakłada, że są właśnie lata 30. XX w.) poprzez użycie sztafażu historycznego celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia. Nagrodzeni za płytę „Będą bić!” (Antena Krzyku), na której uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

Pozostali nominowani: Marek Pędziwiatr, Stefan Wesołowski

Partnerem kategorii Muzyka popularna są Katowice, Miasto Muzyki UNESCO.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Paszporty Polityki 2017; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Zespół Hańba!"
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Ukraina przegrywa wojnę na trzech frontach, czwarty nadchodzi. Jak długo tak się jeszcze da

Sytuacja Ukrainy przed trzecią zimą wojny rysuje się znacznie gorzej niż przed pierwszą i drugą. Na porażki w obronie przed napierającą Rosją nakłada się brak zdecydowania Zachodu.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
04.11.2024
Reklama