Zespół Hańba! laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Muzyka popularna

Zespół Hańba!
Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący.
Zespół Hańba!
Leszek Zych/Polityka

Zespół Hańba!

Paszport POLITYKI otrzymał zespół Hańba! Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

Hańba! (pierwotnie: Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!) – grupa założona w Krakowie w 2011 r., w kręgu muzyków związanych z tamtejszą sceną folkową i punkową. Zadebiutowała w 2013 r. Gra w składzie: Michał Radmacher – akordeon, klarnet; Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew; Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew; Jakub Lewicki – tuba, śpiew (pseudonimy sceniczne, kolejno: Wiesław Król, Andrzej Zamenhof i Adam Sobolewski, Ignacy Woland).

Muzyka Hańby! to, jak powtarzają krytycy, połączenie miejskiego folku z punkiem, stąd pewnie częste porównania z Irlandczykami z The Pogues. Inspiracją podstawową jest jednak Polska przedwojenna z jej rewolucyjną i antysanacyjną poezją, kabaretami, kulturą robotniczą, folklorem politycznym i ludycznym. Cała ta rekonstrukcja (chronologia Hańby! zakłada, że są właśnie lata 30. XX w.) poprzez użycie sztafażu historycznego celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia. Nagrodzeni za płytę „Będą bić!” (Antena Krzyku), na której uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

Pozostali nominowani: Marek Pędziwiatr, Stefan Wesołowski

Partnerem kategorii Muzyka popularna są Katowice, Miasto Muzyki UNESCO.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj