Świat

Niebieska potęga

Niebieski brytyjski paszport, wydany po raz pierwszy w 1921 r. przez wiele lat słynął z najlepszych zabezpieczeń. Niebieski brytyjski paszport, wydany po raz pierwszy w 1921 r. przez wiele lat słynął z najlepszych zabezpieczeń. Richard Gardner/REX/Shutterstock / EAST NEWS

Na fali brexitu Brytyjczycy zrezygnują z przyjętych w Unii bordowych paszportów i wrócą do swoich dokumentów z ciemnoniebieską okładką. Znikną też unijne oznaczenia, a nowe dokumenty, których wydawanie rozpocznie się jesienią 2019 r., będą wyposażone we wzmocnione kartki i dodatkowe zabezpieczenia. Głównie jednak chodzi o budowanie nowej tożsamości narodowej. Powrotem do niebieskiego zachwyca się nie tylko Nigel Farage, były już przywódca prawicowej Partii Niepodległości, który twierdzi, że dzięki niebieskiej okładce Wielka Brytania odzyskuje swoją indywidualność.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wpływowi znajomi prezydenta Dudy

Tylko nieliczni krakowscy znajomi i koledzy Andrzeja Dudy nie odwrócili się od niego. Została garstka. Ale za to wpływowa.

Anna Dąbrowska
09.07.2020