Historia

Praskie przedwiośnie

1968 – czechosłowacka próba przebudowy socjalizmu

Prezydent Antonín Novotný pozdrawia uczestników pochodu pierwszomajowego, 1967 r. Prezydent Antonín Novotný pozdrawia uczestników pochodu pierwszomajowego, 1967 r. Jiří Rublič/CTK / PAP
W styczniu 1968 r. Czesi i Słowacy rozpoczęli niezwykły eksperyment – postanowili udowodnić, że socjalizm można zdemokratyzować i pokazać jego „ludzką twarz”. Praska Wiosna zakończyła się jednak katastrofą. Czy była porażką?
Alexander DubčekJovan Dezort/CTK/PAP Alexander Dubček

Antonín Novotný rządził Czechosłowacją od 1953 r. Po śmierci Klementa Gottwalda objął funkcję I sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji, a w 1957 r. wzmocnił swoją pozycję dodatkowo, zajmując fotel prezydenta republiki. Był przekonany, że nic nie jest w stanie zagrozić jego władzy, wszak dysponował pełną kontrolą nad krajem. Zbudował system rządzenia oparty na partyjnej biurokracji liczącej 8,5 tys. pracowników. Spośród nich ok. 750 tworzyło ośrodek władzy zarządzany przez Prezydium Komitetu Centralnego KPCz.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Praskie przedwiośnie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020