Historia

Praskie przedwiośnie

1968 – czechosłowacka próba przebudowy socjalizmu

Prezydent Antonín Novotný pozdrawia uczestników pochodu pierwszomajowego, 1967 r. Prezydent Antonín Novotný pozdrawia uczestników pochodu pierwszomajowego, 1967 r. Jiří Rublič/CTK / PAP
W styczniu 1968 r. Czesi i Słowacy rozpoczęli niezwykły eksperyment – postanowili udowodnić, że socjalizm można zdemokratyzować i pokazać jego „ludzką twarz”. Praska Wiosna zakończyła się jednak katastrofą. Czy była porażką?
Alexander DubčekJovan Dezort/CTK/PAP Alexander Dubček

Antonín Novotný rządził Czechosłowacją od 1953 r. Po śmierci Klementa Gottwalda objął funkcję I sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji, a w 1957 r. wzmocnił swoją pozycję dodatkowo, zajmując fotel prezydenta republiki. Był przekonany, że nic nie jest w stanie zagrozić jego władzy, wszak dysponował pełną kontrolą nad krajem. Zbudował system rządzenia oparty na partyjnej biurokracji liczącej 8,5 tys. pracowników. Spośród nich ok. 750 tworzyło ośrodek władzy zarządzany przez Prezydium Komitetu Centralnego KPCz.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Praskie przedwiośnie"

Czytaj także

Społeczeństwo

Uzależnieni od uzależnionych

Seks, hazard, komputer – z uzależnionym żyje się na krawędzi. Chciałoby się mieć gwarancję, że nałóg partnera nie powróci. Ale gwarancji nie ma i nie będzie.

Izabela O’Sullivan
17.09.2019