Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kiedy dojrzewa żona?

Oficjalnie małżeństwo można zawrzeć w Turcji w wieku 18 lat. Oficjalnie małżeństwo można zawrzeć w Turcji w wieku 18 lat. Umit Bektas/Reuters / Forum
Kilka miesięcy temu tureckim muftim przyznano prawo do przeprowadzania cywilnych ślubów.

Diyanet, rodzaj ministerstwa ds. religijnych zatrudniającego wszystkich imamów w kraju, wydał oświadczenie, że zgodnie z prawem islamskim początkiem dojrzewania dla chłopców jest wiek 12 lat, a dziewcząt 9 lat i każdy, kto osiągnął ten wiek, ma prawo do ślubu. Zawrzało w internecie, organizacje kobiece zarzuciły Diyanetowi, że chce zalegalizować seksualne wykorzystywanie dzieci, a główna opozycyjna Republikańska Partia Ludowa wezwała rząd do przeprowadzenia śledztwa w sprawie małżeństw dzieci. Po fali oburzenia Diyanet złagodził swoje stanowisko, deklarując, że nie akceptuje przedwczesnych małżeństw i że zmuszanie dziewczynek do ślubu przed osiągnięciem dojrzałości psychologicznej i biologicznej nie jest zgodne z islamem.

Oficjalnie małżeństwo można zawrzeć w Turcji w wieku 18 lat, za zgodą rodziny w wieku 17 lat, a rok wcześniej w wyjątkowych okolicznościach za zgodą sądu. W praktyce dzieje się inaczej. Według danych UNICEF w Turcji za mąż wychodzi 1 proc. dziewcząt przed 15. rokiem życia i 15 proc. przed osiągnięciem pełnoletniości. W 2016 r. rząd pod naciskiem opinii publicznej wycofał się z kontrowersyjnej ustawy przewidującej ułaskawienie dla mężczyzn za seks z małoletnimi dziewczynkami, jeśliby się z nimi ożenili.

Podobne prawo przestało obowiązywać też w Libanie, Jordanii i Tunezji. Wciąż jednak obowiązuje w Algierii, Bahrajnie, Iraku, Kuwejcie, Libii, Filipinach, Syrii i Tadżykistanie. W Iraku trwają też prace, by imamom przyznać prawo udzielania ślubów cywilnych, co grozi usankcjonowaniem dziecięcych małżeństw.

Polityka 2.2018 (3143) z dnia 09.01.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Nikt ci tyle nie da, ile coach obieca. Sprawdziłam na własnej skórze

Coach wyremontuje mi duszę, wyznaczy ścieżkę do bogactwa, a nawet oczyści energię seksualną po byłych partnerach. Może też trzeźwo pomóc w wyzwaniach zawodowych. Oferta tych usług pokazuje, jak bardzo staliśmy się głodni wsparcia.

Joanna Cieśla
12.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną