Ludzie i style

Pro forma

Jak sportowcy walczą o formę

Panczenista Zbigniew Bródka, zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Soczi (na 1500 m). Panczenista Zbigniew Bródka, zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Soczi (na 1500 m). Christof Koepsel/ISU / Getty Images
Przygotowanie szczytu formy byłoby całkiem proste. Gdyby nie czynnik ludzki.
Skoczek Kamil Stoch, dwukrotny mistrz olimpijski na igrzyskach w Soczi.Taxiarchos228/Polityka Skoczek Kamil Stoch, dwukrotny mistrz olimpijski na igrzyskach w Soczi.

Formułki sportowcy mają obkute na pamięć. W chwilach chwały powiadają, że z formą udało się wstrzelić, sugerując, jakoby właściwy timing był dziełem przypadku. Gdy nie spełnili oczekiwań, informują, że forma nie przyszła albo że uleciała, to znaczy była, ale się skończyła. Pozostawiając tym samym istotne wątpliwości co do własnego profesjonalizmu, skoro ich jedynym zmartwieniem było optymalne przygotowanie do imprezy sezonu.

Czy tego rodzaju tłumaczenia to tanie alibi? – Z pewnością są nadużywane – powiada Wiesław Kmiecik, trener panczenistów z 30-letnim stażem.

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016