Ludzie i style

Pro forma

Jak sportowcy walczą o formę

Panczenista Zbigniew Bródka, zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Soczi (na 1500 m). Panczenista Zbigniew Bródka, zdobywca złotego medalu na igrzyskach w Soczi (na 1500 m). Christof Koepsel/ISU / Getty Images
Przygotowanie szczytu formy byłoby całkiem proste. Gdyby nie czynnik ludzki.
Skoczek Kamil Stoch, dwukrotny mistrz olimpijski na igrzyskach w Soczi.Taxiarchos228/Polityka Skoczek Kamil Stoch, dwukrotny mistrz olimpijski na igrzyskach w Soczi.

Formułki sportowcy mają obkute na pamięć. W chwilach chwały powiadają, że z formą udało się wstrzelić, sugerując, jakoby właściwy timing był dziełem przypadku. Gdy nie spełnili oczekiwań, informują, że forma nie przyszła albo że uleciała, to znaczy była, ale się skończyła. Pozostawiając tym samym istotne wątpliwości co do własnego profesjonalizmu, skoro ich jedynym zmartwieniem było optymalne przygotowanie do imprezy sezonu.

Czy tego rodzaju tłumaczenia to tanie alibi? – Z pewnością są nadużywane – powiada Wiesław Kmiecik, trener panczenistów z 30-letnim stażem.

Polityka 6.2018 (3147) z dnia 06.02.2018; Ludzie i style; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Pro forma"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021