Ludzie i style

Ujawniamy: Cała prawda o pączkach!

Ujawniamy: Cała prawda o pączkach!

Pączki? Wcale nie są tym, czym myślicie, że są! Pączki? Wcale nie są tym, czym myślicie, że są! jarmoluk / Pixabay
Wiesz, czym tak naprawdę są pączki? Wątpliwe. Lepiej poznaj prawdziwe oblicze tłustego czwartku.

Obecny poziom wiedzy o pączku jest niedostateczny. Przestarzałe metody badawcze i nieaktualne źródła naukowe to pożywka dla wielu groźnych i brzemiennych w skutki przesądów.

Nic więc dziwnego, że naukowcy alarmują: pogłębione badania i lepsza znajomość problemu są warunkiem przetrwania współczesnych społeczeństw i powinny stanowić priorytet – tak dla instytucji naukowych, jak agend rządowych.

Poszerzanie wiedzy na temat niebezpiecznego pasożyta, jakim jest pączek, leży także w interesie każdego z nas.

Typologia pączka

Podstawę wiedzy na temat pączka stanowią informacje, z jakimi pasożytniczymi organizmami możemy mieć do czynienia. Zacznijmy więc od systematyki:

  • pączek właściwy (Sphericulus sphericulus) – cecha charakterystyczna: nadziewany powidłami, z polewą lukrową
  • pączek zwyczajny (S. vulgaris) – nadziewany dżemem, posypany cukrem pudrem
  • pączek fałszywy (S. falsus) – każda inna kombinacja. W tym podgatunek S. falsus alcoholicus, czyli tzw. pączek z adwokatem.

Czym naprawdę jest pączek?

Do tej pory mało kto wiedział, że pączki są organizmami pasożytniczymi, które na gospodarza wybrały sobie człowieka.

Cykl rozwojowy pączka rozpoczyna się od tzw. zarodnika proreplikacyjnego, który dostawszy się do organizmu, wędruje do mózgu, gdzie zaczyna wydzielać substancje modyfikujące zachowanie gospodarza w taki sposób, że zaczyna on mieć ochotę na spożywanie pączków. U niektórych osobników dodatkowym efektem jest chęć produkowania pączków w dużych ilościach. Zostają oni piekarzami i są głównym źródłem zakażenia pasożytem pozostałych członków populacji.

Cykl rozwojowy od momentu dostania się zarodnika do organizmu trwa ok. roku, po czym w populacji wybucha epidemia. Polega ona na masowym przygotowywaniu pączków (czyli ich namnożeniu – replikacji), zakażeniu nowych nosicieli i wzmocnieniu zakażenia u dotychczasowych.

Epidemiologia tłustego czwartku

Epidemia występuje zwykle w terminie bliskim tzw. tłustego czwartku. Jest to jedyny opisany w historii ludzkości przypadek, kiedy ofiary pasożyta oficjalnie świętują moment zarażenia.

Sama natura zarodnika nie została jeszcze dokładnie poznana, jednak wszystko wskazuje na to, że do jego powstania konieczna jest wysoka temperatura. Eksperymenty prowadzone z użyciem pączków poddawanych i niepoddawanych obróbce cieplnej wykazały, że tylko te pierwsze doprowadzały organizmy gospodarzy do stanu proreplikacyjnego, podczas gdy drugie często powodowały niepożądane reakcje ze strony układu trawiennego.

Najnowsze dane sugerują, że niemal 99,9 proc. populacji Europy nosi w sobie zarodniki proreplikacyjne, co stanowi najwyższy zanotowany w historii odsetek nosicieli.

Trwają badania nad podłożem genetycznym związanym ze skłonnościami do ulegania zakażeniom tym groźnym pasożytem.

Nie lekceważ problemu, pączek czyha także na ciebie!

Pączki to nie tylko tajemnicze i – jak widać z ostatnich badań – niebezpieczne pasożyty, ale też niezwykle zwodnicze. Ich cicha, ale stała obecność w naszej codzienności (okres uśpienia lub obniżonej aktywności) osłabia społeczną czujność, a bogactwo form stwarza szeroki wachlarz możliwości przenikania do organizmów nosicieli.

Warto mieć na przykład świadomość, że poszczególne warianty pączków żerują na różnych podgrupach żywicieli. Najbardziej znanym jest amerykańska mutacja S. falsus foraminis (tzw. pączek z dziurką), która wyspecjalizowała się w atakowaniu przedstawicieli sił policyjnych. Prowadzi ona do obniżenia sprawności bojowej policji, a więc pośrednio wpływa na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w całym społeczeństwie.

Powszechne ignorowanie podstawowych faktów dotyczących funkcji życiowych pączka i rozprzestrzeniania się tego niebezpiecznego pasożyta stanowi realne zagrożenie epidemiologiczne i naraża na szwank zdrowie całej populacji. Nie lekceważ pączka, zadbaj o siebie i swoich najbliższych!

Źródło: Rwanda University Selected Theoretically Unsolved Problems Inactivation Department (RU STUPID)

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama