Ludzie i style

Polska–Senegal 1:2. Taka brzydka katastrofa

Senegal wygrał mecz z Polską 2:1. Senegal wygrał mecz z Polską 2:1. Christian Hartmann/Reuters / Forum
Pokolenie najbardziej utalentowanych (rzekomo) polskich piłkarzy od lat znów na mundialu sprowadziło Polskę do grona krajów futbolowo zacofanych.

Na początek parę cytatów, jeszcze świeżych. Sprzed tygodnia, dwóch: „Jesteśmy mocniejsi niż dwa lata temu, przed mistrzostwami Europy”. „Bardziej doświadczeni”. „Gramy w lepszych klubach”. „Naszą siłą jest zgranie”. I tym podobne lanie wody budujące irracjonalną wiarę, że mecz z Senegalem będzie lekki, łatwy i przyjemny. W jednej chwili wyłączono wszystkie alarmy, które pulsowały przez wcześniejszych kilka miesięcy: że wybrańcy Nawałki nie radzą sobie w klubach, doświadczają degradacji, przegrywają rywalizację o miejsce w składzie. Miało być dobrze, bo blask Lewego opromieni nawet tych, którzy na co dzień pławią się w przeciętniactwie.

Senegalczycy byli szybsi

Druga bramka dla Senegalu, która zamknęła mecz, była kuriozalna. Ale ani wcześniej, ani później Polacy nie zrobili niczego, by pomóc sobie wygrać. Adam Nawałka i jego sztab mieli pół roku, żeby wymyślić, jak zagrać z Senegalem. Opracować jakąś alternatywę, plan inny niż zagranie do skrzydła, gdzie Grosicki, dopóki jeszcze będzie miał siły, zerwie się i zagra do Lewandowskiego. Prawdopodobnie w toku rozpracowywania rywala trener Nawałka wraz ze współpracownikami nie odkryli, że Senegalczycy biegają całkiem szybko i Grosicki sobie nie pohasa, o Błaszczykowskim nie wspominając. I że w ogóle, jeśli chodzi o pojedynki szybkościowe, starcia fizyczne, to nie mamy z rywalami szans. Z Senegalem można wygrać, ale grając szybko, po ziemi, bez przyjęcia piłki. Ale to dla Polaków zawsze była czarna magia.

Czytaj także: Mundial dla Europejczyków. Kto zostanie mistrzem świata?

Gra podopiecznych Nawałki w ataku to był dramat. Pierwszy celny strzał oddali (konkretnie Lewandowski) niemal po godzinie gry. Podania do tyłu, w poprzek, bezsensowne długie przerzuty, z których nic groźnego nie miało prawa się urodzić. Zero zaskoczenia, żadnych prostopadłych podań, które miały być specjalnością Piotra Zielińskiego. Arkadiusz Milik, ulubieniec Nawałki, to był właściwie dwunasty zawodnik Senegalu, a mimo to grał ponad 70 minut. Ale jak wiadomo, na polskiej ławce rezerwowych wieje pustką. To ona jest prawdziwą miarą naszych piłkarskich zasobów.

Przed Polską mecz o wszystko

Zgodnie z mundialową tradycją drugi mecz mistrzostw będzie dla Polaków meczem o wszystko. Kolumbia niespodziewanie przegrała z Japonią, rażąc nieporadnością i, co dość zaskakujące, słabym przygotowaniem fizycznym. Ale z taką grą jak przeciw Senegalowi nie ma co liczyć nawet na punkt.

Czytaj także: Pięć najważniejszych pytań o mundial w Rosji

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Drapacze chmur, które zmienią oblicze Nowego Jorku

W 2020 r. na Manhattanie zostaną oddane do użytku dwa rekordowo wysokie wieżowce. Już dominują nad panoramą miasta. A stoją przy tej samej ulicy.

Aleksander Świeszewski
25.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną