Ludzie i style

Karetka na pokazie mody

Alexander McQueen: koszmary wizjonera mody

Pokaz kolekcji jesienno-zimowej McQuenna 2009/10 pod hasłem „The Horn of Plenty”. Pokaz kolekcji jesienno-zimowej McQuenna 2009/10 pod hasłem „The Horn of Plenty”. Pascal Rossignol/Reuters / Forum
Był dresiarzem, prowokatorem i geniuszem. Biografia Alexandra McQueena, jednego z najwybitniejszych kreatorów w historii mody, obfitowała w koszmary.
Alexander McQueenGutek Film Alexander McQueen

Powiesił się na pasku w szafie w przeddzień pogrzebu ukochanej matki. Jako perfekcjonista także i w tym przypadku dopilnował sprawy: na wszelki wypadek zażył całą fiolkę leków, wciągnął kokainę i podciął sobie żyły sztyletem.

Alexander McQueen przeżył 40 lat, od jego śmierci minęło kolejnych osiem, ale jego ponura biografia i spektakularna twórczość, dalece wykraczająca poza ubiór, niezmiennie pozostają przedmiotem fascynacji. Do polskich kin wchodzi właśnie „McQueen”, dokument Iana Bonhôte’a i Petera Ettedguiego, będący kolejną próbą wytłumaczenia fenomenu jednego z najwybitniejszych projektantów w historii.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Ludzie i style; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Karetka na pokazie mody"

Czytaj także

Świat

Meghan i Harry zadali cios tysiącletniej monarchii

Szacowny dom Windsorów sypie się w posadach. Ostatnie miesiące przypominają kryminał Agaty Christie „I nie było już nikogo”, bo „znikają” kolejni członkowie królewskiej rodziny.

Marek Rybarczyk
09.01.2020