A czy ty dabujesz?

Gest zwycięstwa
Dab to nowy, rozpoznawany na całym świecie gest zadowolenia. Dabowali raperzy, piłkarze, teraz także polskie nastolatki.
Dabujący Paul Pogba.
Michael Sohn/AP/EAST NEWS

Dabujący Paul Pogba.

Książę Harry wykonuje gest dab podczas wizyty w szkockim Aberdeen.
Chris Jackson/Getty Images

Książę Harry wykonuje gest dab podczas wizyty w szkockim Aberdeen.

Przyjmuje się, że dab pochodzi ze środowiska raperów Atlanty, czyli z epicentrum amerykańskiego hip-hopu.
Gokudabbing/Wikipedia

Przyjmuje się, że dab pochodzi ze środowiska raperów Atlanty, czyli z epicentrum amerykańskiego hip-hopu.

audio

AudioPolityka Urszula Schwarzenberg-Czerny - Gest zwycięstwa

Nastoletni syn Rogera Marshalla, kongresmena z Kansas, zmylił Paula Ryana, spikera Izby Reprezentantów, bo dabował podczas wspólnej fotografii. Gdy politycy pozowali, trzymając ręce na Biblii, podczas zaprzysiężenia kongresmena, Cal Marshall stanął za nimi i schował twarz w zgiętą rękę. Dab, czyli gest, który wtedy wykonał, wyraża triumf i lekceważenie przeciwnika. Wywodzi się z amerykańskiej kultury hiphopowej, trudno się więc dziwić, że wtedy, w styczniu 2017 r., nie rozpoznał go Ryan, prominentny polityk republikański. Ryan, co nagrały kamery, upewniał się najpierw, czy z Marshallem wszystko w porządku i czy może opuścić tę zgiętą rękę. Potem pytał, czy chłopak chciał może kichnąć. Cal odpowiedział, że właściwie tak, na co włączył się jeszcze jego ojciec, powtarzając fotografom, że tak – syn właśnie kicha.

Nie kichał, tylko dabował, a nagranie pokazały potem „Washington Post”, „New York Times”, Fox News czy CNN, dzięki czemu dabem w Kongresie zajęła się też opinia publiczna. Niektórzy rozpaczali, że takim tanecznym memem Cal Marshall zepsuł najważniejszy moment w życiu politycznym ojca. A inni ogłosili narodziny kolejnego amerykańskiego bohatera, który próbował przecież obśmiać dwóch prominentnych republikanów. Dla samego Cala dabowanie zakończyło się szlabanem od ojca, u innych nastolatków nie wzbudził szczególnych emocji, bo gest dobrze już znali. Nawet opowiadający się wcześniej za dabem w utworach „Look at My Dab (Bitch Dab)” i „Dab Daddy” raperzy z grupy Migos ogłosili wtedy publicznie śmierć gestu: „RIP to the dab”. Tyle że dab wcale nie umarł.

Dobrze? Zadabuj!

Ten wahadłowy, taneczny ruch rękoma (w końcowej fazie wygląda tak, że wkłada się twarz w zgiętą w łokciu prawą bądź lewą rękę, a drugą trzyma się równolegle wyprostowaną) jest nadal jedną z cech definiujących całą generację. „Razem ze Snapchatem, z hoverboardami i możliwością zorganizowania seksu, jedzenia i samochodu przez komórkę” – wymienia magazyn „Vice”. Dab przeżył inne rówieśnicze memy, a teraz, choć wydawałoby się, że jest nieobecny, funkcjonuje nadal poza głównym obiegiem – przyczajony również w kulturze polskich nastolatków. – Bardzo często, jeśli takie memy żyją długo, ich znaczenia ewoluują. Świadczy to o sile memu – mówi dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego, zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji i technologii wearable.

Dab z kilkuletnim opóźnieniem trafił do polskich nastolatków m.in. za sprawą gier „FIFA 2017” i „Minecraft” (instrukcja dla niewtajemniczonych: żeby dabować postacią w „FIFIE”, trzeba przytrzymać RB i nacisnąć dwa razy Y albo przytrzymać R1 i nacisnąć Trójkąt, ale w „Minecraft” wystarczy wcisnąć, grając, R). Mniej więcej rok temu na YouTube zaczęły się pojawiać już filmy, gdzie polskie nastolatki radzą, jak dab prawidłowo wykonywać, czy to w grze, czy w realu. Dab, polską cieszynkę 12-latków, dużo łatwiej im po prostu pokazać na wideo, niż o nim opowiadać.

Kiedy należy jednak dabować, by miało to sens towarzyski? Dobrze wygląda, gdy gest wykonuje się w grupie, a sam ruch jest tak łatwy do przyswojenia od kolegów jak kichnięcie we własną zgiętą rękę. W „Look at My Dab” Takeoff z Migos rapuje jednak, że ludzie mylą się, jeśli myślą, że dab to tylko taniec, bo dabowanie jest sposobem noszenia się. Jest jak bycie w najfajniejszym ubraniu, gdy cięta riposta przychodzi w idealnym momencie. Żeby dabować, trzeba się w danym momencie lubić, dobrze się czuć i mieć przewagę, pewność siebie, czyli mówiąc językiem amerykańskich raperów: trzeba mieć w sobie swag.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną