Ludzie i style

Za rogiem

Niezwykła kariera jednorożca

Jednorożce, kiedyś łączone z pierwiastkiem męskim, dziś znalazły się wśród symboli ruchu LGBT. Na fot. Trójmiejski Marsz równości w  Gdańsku. Jednorożce, kiedyś łączone z pierwiastkiem męskim, dziś znalazły się wśród symboli ruchu LGBT. Na fot. Trójmiejski Marsz równości w Gdańsku. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Im gorsza sytuacja na świecie, tym bardziej ludzie interesują się… jednorożcami. Czy to tylko forma ucieczki od rzeczywistości?
XV-wieczny „Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem”, który znajduje się w warszawskim Muzeum Narodowym.Muzeum Narodowe w Warszawie XV-wieczny „Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem”, który znajduje się w warszawskim Muzeum Narodowym.

Jednorożce istnieją. To pewne, przynajmniej w Korei Północnej: sześciokątny głaz z napisem „jaskinia jednorożca”, stojący przed rzeczoną jaskinią, znaleźli tam profesorowie archeologii. Jak wyjaśniła już sześć lat temu Koreańska Centralna Agencja Prasowa, „przyjęte zostało, że wyryte w kamieniu znaki pochodzą z czasów antycznych”. Ale czego innego spodziewać się po instytucji, która informowała również w depeszy o tym, że po śmierci Kim Dzong Ila płakały szczyty górskie?

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Ludzie i style; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Za rogiem"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019