Ludzie i style

Czarodziejskie góry

Szał górskich festiwali

Najlepsi wspinacze, cieszący się do niedawna chwałą i sławą w wąskim i hermetycznym środowisku wspinaczkowym, urośli do rangi bohaterów masowej wyobraźni. Najlepsi wspinacze, cieszący się do niedawna chwałą i sławą w wąskim i hermetycznym środowisku wspinaczkowym, urośli do rangi bohaterów masowej wyobraźni. David Trood / Getty Images
Tłumy na różnych festiwalach górskich potwierdzają rosnące zainteresowanie wspinaczką. Ale nie ma drugiego takiego miejsca jak Lądek-Zdrój. Tam w obecności gwiazd alpinizmu i himalaizmu na nowo przeżywa się najgłośniejsze wydarzenia sezonu.
Poza prelekcjami i pokazami filmów w Lądku odbywają się też warsztaty i pokazy sprzętu. Także tego, który służy relaksowi na wolnym powietrzu.Leszek Zych/Polityka Poza prelekcjami i pokazami filmów w Lądku odbywają się też warsztaty i pokazy sprzętu. Także tego, który służy relaksowi na wolnym powietrzu.

Wyrastają jak grzyby po deszczu. Zresztą pojawiają się w tym samym czasie. Wysyp zaczyna się z końcem lata od zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim, kulminację osiąga wraz z nadejściem jesieni, ciągnie się jednak dłużej. Aż do zimy. Trwający od kilku lat w Polsce boom górskich festiwali osiągnął w tym roku swoje apogeum.

Światową stolicą ludzi gór stał się Lądek-Zdrój, na co dzień senne uzdrowisko leżące w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóży nieprzekraczających w większości nawet tysiąca metrów Gór Złotych.

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarodziejskie góry"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020