Ludzie i style

Pomagają pomagać

William MacAskill o tym, jak skutecznie pomagać

Jedną z najbardziej skutecznych organizacji jest Against Malaria Foundation, która dystrybuuje moskitiery nasączone środkiem owadobójczym. Jedną z najbardziej skutecznych organizacji jest Against Malaria Foundation, która dystrybuuje moskitiery nasączone środkiem owadobójczym. Against Malaria Foundation
Wspierajmy najlepsze organizacje charytatywne, bo są tysiące razy skuteczniejsze od pozostałych – mówi William MacAskill z uniwersytetu w Oksfordzie, promotor idei skutecznego altruizmu.
„Malaria jest wciąż niedofinansowanym problemem, choć zajmują się nią wielkie fundacje i organy państwowe wielu krajów”.mrfiza/PantherMedia „Malaria jest wciąż niedofinansowanym problemem, choć zajmują się nią wielkie fundacje i organy państwowe wielu krajów”.

MARIUSZ HERMA: – Czym jest „skuteczny altruizm”?
WILLIAM MACASKILL: – Opiera się na założeniu, że jeśli chcemy czynić dobro i pomagać innym, powinniśmy to robić możliwie efektywnie. Należy zatem dokładnie przeanalizować, jakie rozwiązania pozwolą nam najskuteczniej radzić sobie z palącymi problemami współczesnego świata. Decyzje w tej dziedzinie często podejmujemy na podstawie emocji, bez głębszej refleksji.

Uznając, że dobre intencje wystarczą?
A niestety tak nie jest. Po pierwsze, może się okazać, że nasze pieniądze zostaną zwyczajnie zmarnowane. A po drugie, nawet wśród organizacji wykonujących swoją pracę należycie widzimy ogromne rozbieżności pomiędzy skutecznością tych, którzy są „tylko” dobrzy, a tymi, którzy są najlepsi. Jest wiele osób, które chcą skutecznie pomagać innym, ale nie mają skąd czerpać praktycznych wskazówek. Postanowiliśmy im pomóc. Zanim jeszcze czynnie zająłem się rozwijaniem idei skutecznego altruizmu, przeprowadziłem pewne kalkulacje na własny użytek. Doszedłem do wniosku, że nawet jako pracownik naukowy będę w życiu zarabiał więcej, niż potrzebuję do szczęścia. Postanowiłem więc na cele charytatywne przekazywać wszystko, co zarobię powyżej pewnego poziomu – 26 tys. funtów rocznie. W perspektywie 40 lat pracy będzie to spora kwota. Dlatego – pomyślałem – lepiej dobrze się zastanowić, w czyje ręce te pieniądze mają trafiać, czy będą miały jakiś wpływ na rzeczywistość.

Czyli to w ten sposób 10 lat temu zaczął się pański pierwszy altruistyczny projekt Giving What We Can?
Tak, trochę z własnej potrzeby. Wraz z poznanym w Oksfordzie doktorem Tobym Ordem założyliśmy organizację non profit, zachęcającą do przekazywania przez całe życie 10 proc.

Polityka 41.2018 (3181) z dnia 09.10.2018; Ludzie i Style; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomagają pomagać"
Reklama