Ludzie i style

Karty urodzinowe

Niezwykły fenomen gry „Magic: The Gathering”

Choć gracze MTG wcielają się w potężnych magów, gra od samego początku odchodziła od klasycznej, post-Tolkienowskiej fantasy. Choć gracze MTG wcielają się w potężnych magów, gra od samego początku odchodziła od klasycznej, post-Tolkienowskiej fantasy. Oliver Hallmann / materiały prasowe
Najpopularniejsza kolekcjonerska gra karciana „Magic: The Gathering” kończy w tym roku 25 lat. Co takiego wciągnęło miliony graczy, że z pomysłu fanów fantasy powstała gałąź rozrywki przynosząca realne zyski?
Pierwsze wydanie „Magic: The Gathering” ukazało się w sierpniu 1993 r. Gra odniosła błyskawiczny sukces.materiały prasowe Pierwsze wydanie „Magic: The Gathering” ukazało się w sierpniu 1993 r. Gra odniosła błyskawiczny sukces.

Koniec września, Las Vegas, finał mistrzostw świata w „Magic: The Gathering” (w skrócie MTG lub po prostu „Magic”). W zaciętym meczu Hiszpan Javier Dominguez wygrywa w decydującej, piątej partii z Grzegorzem Kowalskim i zostaje nowym mistrzem. Na jego konto wpłynie 100 tys. dol. Zdobywca drugiego miejsca zbierze połowę tej sumy. Pojedynek oglądają tysiące fanów na twitch.tv, serwisie wideo przeznaczonym do streamowania przede wszystkim eSportu.

W „Magic: The Gathering” gra się za pomocą specjalnych kart, podzielonych na pięć kolorów: biały, czerwony, czarny, zielony i niebieski.

Polityka 43.2018 (3183) z dnia 23.10.2018; Ludzie i style; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Karty urodzinowe"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022