Ludzie i style

Prostějova prostota

Czeska fabryka mistrzów tenisa

Była czeska gwiazda tenisa Lucie Šafářová też pomagała szkolić młode kadry w Prostějovie. Była czeska gwiazda tenisa Lucie Šafářová też pomagała szkolić młode kadry w Prostějovie. Ludek Perina/CTK / PAP
W Czechach, sto kilometrów od naszej południowej granicy, pracuje pełną parą tenisowa fabryka mistrzów.
Numer dwa męskiego czeskiego tenisa Jiří Veselý, bywalec prostějovskich kortów.Dalibor Gluck/CTK/PAP Numer dwa męskiego czeskiego tenisa Jiří Veselý, bywalec prostějovskich kortów.

Jest wtorek, w tenisowej akademii w Prostějovie dzień jak co dzień. Trwa właśnie amatorski turniej sponsorowany przez mały lokalny bank. Uczestnicy, panowie w wieku oldboyów, uciekają przed upałem pod parasole na patio. Czekając na aktualizację harmonogramu zawodów, oblegają stoliki, przysiadają się do towarzyszących im małżonek. Jedzenie, picie, śmiechy, poklepywanie się po plecach. Ich stroje – lekko znoszone buty, sprane koszulki, wyblakłe od słońca czapki z daszkiem – noszą ślady regularnego tenisowego znoju.

Polityka 25.2019 (3215) z dnia 17.06.2019; Ludzie i style; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Prostějova prostota"

Czytaj także

Kultura

Dzieła Fangora biją rekordy cen na aukcjach. Skąd ta moda?

W ostatni wtorek w domu aukcyjnym Polswiss Art odbyła się nietypowa aukcja – licytowano dzieła tylko jednego twórcy. Mogłoby się wydawać, że aukcja monograficzna to pomysł ryzykowny. Ale nie w przypadku Wojciecha Fangora.

Aleksander Świeszewski
22.09.2019