Ludzie i style

Gem, set, cash

Tenis: bogacze i rzemieślnicy

Katarzyna Kawa zbliża się do wymarzonego udziału w turniejach Wielkiego Szlema bez kwalifikacji. Katarzyna Kawa zbliża się do wymarzonego udziału w turniejach Wielkiego Szlema bez kwalifikacji. Tytus Żmijewski / PAP
Droga do tenisowego raju wiedzie przez lata czyśćca. Przy wejściu obowiązuje selekcja. Trzeba mieć pieniądze, żeby zarobić pieniądze.
Tenisowych obsesji jest wiele, ale ta podstawowa sprowadza się do rankingu.PantherMedia Tenisowych obsesji jest wiele, ale ta podstawowa sprowadza się do rankingu.

Pod koniec lipca sportowej Polsce przedstawiła się Katarzyna Kawa, tenisistka z Poznania. Awansowała do finału turnieju w łotewskiej Jurmale, w finale przegrała z pierwszą rakietą gospodarzy Anastazją Sewastową, nr 11 rankingu WTA. Urwała jej nawet seta. Bieżący rok był w wykonaniu 27-letniej Kawy następujący: styczeń – przegrana w ćwierćfinale turnieju ITF (drugiej ligi w zawodowym tenisie) w Kazaniu. 672 dol. premii i 9 pkt do rankingu WTA. Luty: przegrana w pierwszej rundzie turnieju ITF w Kioto – 557 dol. i 1 pkt. Kwiecień: cykl czterech zawodów ITF w USA – dobra postawa (w tym zwycięstwo w Jackson) przekłada się na 8972 dol. premii i 106 pkt.

Awans do drugiej setki rankingu umożliwia jej start w eliminacjach do wielkoszlemowych turniejów, pachnących blichtrem i pieniędzmi. Mimo porażki w pierwszej rundzie eliminacji do Roland Garros wyjeżdża z Paryża zasobniejsza o 8064 dol. Dwie wygrane rundy eliminacji do Wimbledonu to już czek na 29 120 dol. Dalsze rankingowe zyski przekładają się na udział w niższej rangi turniejach z cyklu WTA, z niezłą obsadą. Półfinał w Bastad, szybka porażka w ’s-Hertogenbosch i wreszcie finał w Jurmale to niemal 30 tys. dol. zysku i pokaźny awans na 128. miejsce w rankingu.

Dużo, czyli ile?

Skrupulatne podsumowanie zamieszczone na stronie WTA mówi, że tylko w tym roku Kawa zarobiła na premiach 79,5 tys. dol. Od początku notowań w rankingu, czyli od 10 lat, wyniki w turniejach przełożyły się dla niej na 190 tys. dol. Dużo? Iga Świątek w tym roku zarobiła 504 tys. dol. Hubert Hurkacz – 839 tys. dol. Biorąc pod uwagę wydatki na tenisowe życie, wciąż musi być to dla Kawy przedsięwzięcie deficytowe. Rafał Chrzanowski, szef wyszkolenia Polskiego Związku Tenisowego: – Kiedy wychodzi się na zero?

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Ludzie i Style; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Gem, set, cash"
Reklama