Ludzie i style

Niezniszczalni

Długowieczni sportowcy

Cristiano Ronaldo przepis na piłkarską długowieczność: sen – minimum 8 godzin, posiłki częste, ale nie obfite, oparte na proteinach, węglowodanach, dużo świeżych owoców i warzyw, poza tym zero alkoholu i sztucznych cukrów. No i dbałość o narzędzie pracy, czyli ciało. Cristiano Ronaldo przepis na piłkarską długowieczność: sen – minimum 8 godzin, posiłki częste, ale nie obfite, oparte na proteinach, węglowodanach, dużo świeżych owoców i warzyw, poza tym zero alkoholu i sztucznych cukrów. No i dbałość o narzędzie pracy, czyli ciało. Daniele Badolato/Juventus FC / Getty Images
Sportowa obsesja? Przedłużyć witalność, nie oglądając się na metrykę. Dzięki wiedzy, technologii i naukowcom takie marzenia są coraz bliższe realizacji.
Lewandowski uchodzi za skrzyżowanie człowieka z żelaza i człowieka z marmuru. W Bundeslidze gra dziesiąty sezon praktycznie non stop.Roven Zvulun/Reuters/Forum Lewandowski uchodzi za skrzyżowanie człowieka z żelaza i człowieka z marmuru. W Bundeslidze gra dziesiąty sezon praktycznie non stop.

Koniec świata – Roberta Lewandowskiego czeka operacja pachwiny. Sprawa nie jest pilna, można ją odłożyć na czas zimowego sezonu ogórkowego, by nie ucierpiały interesy reprezentacji Polski oraz Bayernu Monachium. Bo Lewy ostatnio gra jak z nut. Blady strach, jaki padł na pracodawców Lewandowskiego w związku z jego potencjalną nieobecnością na boisku, mieszał się ze zdumieniem, że ma on jakiekolwiek problemy zdrowotne. Uchodzi bowiem za skrzyżowanie człowieka z żelaza i człowieka z marmuru. W Bundeslidze gra dziesiąty sezon praktycznie non stop.

Lewandowski uspokaja: to drobnostka, dwa tygodnie po zabiegu wrócę do treningów. Potwierdzając swą reputację maszyny, na której upływ czasu nie robi wrażenia. W przyszłym roku skończy 32 lata, ale objawów sfatygowania częstą eksploatacją (dobrze ponad 60 meczów w sezonie) nie wykazuje. Jak powszechnie wiadomo, swój życiowy harmonogram ma rozpisany w najdrobniejszych szczegółach, z myślą o długiej i owocnej karierze. Zgodnie z zasadą: jesteś tym, co jesz, jak ćwiczysz, jak odpoczywasz.

Ciało, czyli narzędzie pracy

Szczegółów tej znakomitej kondycji piłkarz nie zdradza; powszechna jest tylko wiedza o bezglutenowej diecie Roberta (z popularnego memu – małżonka Anna, strażnik jadłospisu gwiazdora Bayernu, nachyla się do niego nachmurzona i mówi: Chuchnij! Jadłeś gluten!). Bardziej ochoczy do dzielenia się swym przepisem na piłkarską długowieczność jest 35-letni Cristiano Ronaldo. Sen: minimum osiem godzin. Dieta: posiłki częste, ale nieprzesadnie obfite, oparte na proteinach, węglowodanach, dużo świeżych owoców i warzyw, poza tym zero alkoholu i sztucznych cukrów. No i dbałość o narzędzie pracy, czyli ciało. Po meczu Ronaldo bierze na przemian ciepłe i zimne kąpiele (dobrze robią na podkręcenie krążenia i wchłanianie mikrourazów) i pływa przez 20 minut (rozluźnia mięśnie i jednocześnie wycisza pomeczowe emocje).

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Ludzie i Style; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezniszczalni"
Reklama