Ludzie i style

Drużynowy

Witold Bańka: nowy szef Światowej Agencji Antydopingowej stanie naprzeciw Rosji

Witold Bańka (drugi od lewej) jeszcze jako zawodnik w sztafecie 4x400 m na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Erfurcie, 2005 r. Witold Bańka (drugi od lewej) jeszcze jako zawodnik w sztafecie 4x400 m na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Erfurcie, 2005 r. EAST NEWS
Witold Bańka jest bohaterem jedynego dotąd sukcesu dyplomatycznego PiS. Obejmowany przez niego właśnie fotel prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) to owoc gry zespołowej. Fakt, że cierpki.
Złapana na dopingu rosyjska młociarka Tatiana Łysenko straciła złoty medal za igrzyska olimpijskie w Londynie na rzecz Anity Włodarczyk.Fabrizio Bensch/Reuters/Forum Złapana na dopingu rosyjska młociarka Tatiana Łysenko straciła złoty medal za igrzyska olimpijskie w Londynie na rzecz Anity Włodarczyk.

Kara nałożona w grudniu na rosyjski sport za dopingowe patologie jeszcze nie idzie na konto nowego szefa WADA. Ale będzie się musiał zmierzyć z jej konsekwencjami. Rosyjską dumę rani czteroletnia nieobecność narodowej reprezentacji na najważniejszych sportowych imprezach. Nawet jeśli konkretnym sportowcom uda się dowieść nieskazitelności, to na igrzyskach olimpijskich ani na mistrzostwach świata nie będzie rosyjskiej flagi ani rosyjskiego hymnu.

Premier Dmitrij Miedwiediew, który wcześniej przebąkiwał o tym, że doping jest w Rosji problemem, w oficjalnej reakcji na sankcje wymierzone przez WADA przypomniał refren ułożony na Kremlu: kara jest objawem chronicznej antyrosyjskiej histerii Zachodu.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Ludzie i style; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Drużynowy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >