Ludzie i style

Nowa siła broszki

Nowa siła broszki. Dziś wracają do łask dzięki mężczyznom

Paul Mescal Paul Mescal BEW
Modne są np. owady, wrażenie robią pokaźnych rozmiarów szerszenie, gąsienice czy żaby. Najlepiej kolorowe i błyszczące.
Michael B. JordanEric Gaillard/Reuters/Forum Michael B. Jordan

Madeleine Albright zrobiła z ich noszenia rodzaj sztuki (słynne jadowite węże czy sentymentalne serduszka) i nawet autobiografię, zapis długiej kariery politycznej i dyplomatycznej, opowiedziała za pomocą biżuterii. Gdy w 2019 r. prezeska brytyjskiego Sądu Najwyższego wygłaszała oświadczenie stwierdzające nielegalność decyzji Borisa Johnsona o zawieszeniu parlamentu, miała na sobie broszkę w kształcie dużego pająka. Trudno też zapomnieć o kolekcji broszek Beaty Szydło, w tym słynnych trzech maszerujących kotach z jednego ze świątecznych spotów. W tym przypadku miały one głównie ocieplić wizerunek. Dzisiaj broszki wracają do łask w każdej grupie społecznej i tym razem przysłużyli się temu mężczyźni.

W czasie tegorocznych wiosennych pokazów mody i na czerwonym dywanie powtarzał się najczęściej jeden dodatek: klasyczna broszka przypięta do klapy marynarki lub na piersi. Aktor Paul Mescal („Normalni ludzie”, „Aftersun”) na rozdaniu nagród BAFTA pojawił się w garniturze uzupełnionym spektakularną broszką Cartiera z lat 30. Na ceremonię rozdania Oscarów Michael B. Jordan (znany z m.in. „Czarnej Pantery”) przypiął nie jedną, a dwie broszki Tiffany’ego. A propozycje modnych przypinek zaprezentowali niedawno tacy projektanci mody, jak Tory Burch, Masha Popova, Roberto Cavalli i Dries Van Noten. I nawet Rihanna miała na sobie trzy diamentowe broszki, kiedy występowała na Super Bowl – kolejny dowód na to, że broszka wróciła.

Męska broszka ma lekko transgresyjny charakter. Pokolenie Z rozmywa płciowe granice stylu bycia i ubioru w sposób nieznany od dawna; od końca XIX w. mężczyźni nie zwykli nosić prawie żadnej biżuterii. I kiedy konceptem sezonu stał się – jeśli spojrzeć choćby na nowojorskie wybiegi – uniform, to okazało się, że jak ulał leży na nim dobrze dobrana mała ozdoba.

Polityka 21.2023 (3414) z dnia 16.05.2023; Ludzie i style; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa siła broszki"
Reklama