Ludzie i style

Na miękko

Moda na miękko i luźniejszą gumkę w spodniach. Nawet politycy podchwycili trend

Poluzowanie podchwycili nawet politycy, którzy na zeszłorocznym szczycie G7 wystąpili bez krawatów. Poluzowanie podchwycili nawet politycy, którzy na zeszłorocznym szczycie G7 wystąpili bez krawatów. Shutterstock
Pandemia wymieszała prywatne z publicznym i zostawiła nam w spadku luźniejszy dress code i luźniejszą gumkę w spodniach.

Podział na pracę i dom jest w modzie bardzo prosty – do tej pierwszej zakładamy ubrania zrobione z mniej lub bardziej sztywnych materiałów, to samo dotyczy butów. Strój nie musi być wygodny, a nawet dobrze, jeśli w niewielkim stopniu krępuje ruchy, ograniczając zbyt spontaniczne, emocjonalne reakcje. Środowisko profesjonalne to wszak intelekt i procedury, oczywiście nieco inne w banku i w urzędzie. Miękkie tkaniny i luźne kroje to domena domu – tutaj to ubrania się dopasowują do nas, a nie my do nich.

Pandemiczna trzylatka zniosła te podziały, i niejeden poważny profesjonalista na spotkania na Zoomie „przychodził” ubrany w szytą na miarę marynarkę nałożoną na T-shirt albo wręcz górę od piżamy. Hybrydowy styl pracy wzmocnił jeszcze wymianę przestrzeni, bo raz praca jest w pracy, a raz w domu. Dlaczego więc nie iść do biura w tym samym, w czym siedzieliśmy niedawno we własnym salonie? Kto po miękkości dresu lub leginsów miałby ochotę przestawić się na sztywne spodnie od garnituru lub wąską spódnicę? Z tej perspektywy nawet opięte dżinsy wydają się dziś lekko opresyjnym wyborem.

Moda, wierna towarzyszka społecznych ruchów, nie mogła pozostać na to obojętna i stara się dopasować kształt do potrzeb. Jak pisze konsultantka Allison Shapira w „Harvard Business Review”, dress code stał się bardziej niż kiedykolwiek przestrzenią do negocjacji i sztywne – dosłownie i w przenośni – zasady zmiękły. Doradza jednocześnie, aby kroki w balerinach czy wręcz w adidasach stawiać ostrożnie i obserwować reakcje współpracowników. Opisuje, jak sama na ważną i poważną konferencję założyła zamiast czarnych, klasycznych szpilek brokatowe sneakersy i zebrała mnóstwo komplementów – nawet od bankierów, uważanych za strażników stylowego konserwatyzmu.

Polityka 25.2023 (3418) z dnia 13.06.2023; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Na miękko"
Reklama