Ludzie i style

Jak Księżyc w pełni

Croissanty, ale okrągłe. Te ciastka podbiły świat (i podniebienia)

Okrągłe croissanty zwane croonami Okrągłe croissanty zwane croonami Lafayette & Briana Balducci
Chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku, bo wypełnione nadzieniem. Okrągłe croissanty zwane croonami podbijają media społecznościowe i serca smakoszy.

Żeby zjeść te ze słynnej kawiarni Lafayette, zlokalizowanej w Nowym Jorku, trzeba odstać swoje, nawet godzinę, i niemało zapłacić, bo blisko 10 dol. Jak twierdzą klienci – trudno trafić na moment bez kolejki rozciągającej się wokół budynku przy 380 Lafayette Street, a każdy może kupić tylko jedną sztukę. Okrągłe wypieki z ciasta francuskiego to kawiarniany hit. Rogalik króluje na TikToku i całkiem niedawno dotarł do Polski.

Zaczęło się właśnie w Wielkim Jabłku w Lafayette Grand Café & Bakery, gdzie wiosną 2022 r. szef cukierni Scott Cioe i piekarz James Belisle zaprezentowali wypiek o nazwie Supręme. Rok eksperymentowali z przepisami. Chcieli stworzyć po prostu smaczne ciastko, ale udało się o wiele więcej, bo trend obiegł świat, a kawiarnie od Francji, Włoch, Niemiec przez Singapur aż po Japonię pieką własne wersje smakołyku. Jak do tego doszło? Po około miesiącu od premiery jeden z użytkowników TikToka opublikował nagranie ze specjałem z Lafayette, a ono rozniosło się dalej – dziś ma ponad 2 mln wyświetleń.

Dla jednych to circular croissant (pol. okrągły rogalik), dla innych crox wheel (nawiązanie do wyglądu koła w skuterze) albo croon (połączenie słów „croissant” i „moon”, pol. księżyc). Ta ostatnia nazwa chyba najlepiej oddaje charakter słodkości, która jest alternatywą dla francuskiego rogalika i ma wynieść nasze smakowe doznania na kosmiczny poziom.

Co je wyróżnia? Więcej nadzienia i warstw ciasta niż w zwykłym croissancie, chrupkość i puszystość. Croony wypełnia się jagodami, mango, musem pistacjowym czy waniliowym, malinami, kremem czekoladowym. Można spotkać też wersje wytrawne, np. z serem i szynką. To ciastka, można rzec, instagramowe, bo poza kubkami smakowymi cieszą też oko.

Polityka 38.2023 (3431) z dnia 12.09.2023; Ludzie i Style; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak Księżyc w pełni"
Reklama