Ludzie i style

Chłopcy źli i samotni

Polscy chłopcy są źli i samotni. Wszyscy zaniedbaliśmy tę sprawę

Źródłem osamotnienia jest niechęć dorastających chłopców do mówienia o swoich sprawach dorosłym. Źródłem osamotnienia jest niechęć dorastających chłopców do mówienia o swoich sprawach dorosłym. Shutterstock
Pozostawieni sami sobie i źli na stereotypy o „byciu mężczyzną” – taki obraz współczesnych dojrzewających chłopców ukazuje się w najnowszych badaniach.

Przez ostatnie lata coraz więcej mówimy o umocnieniu się kobiet w wybranych rolach życiowych. Licznie pojawiają się badania i publikacje dotyczące kobiecości, w tym trudności w procesie dojrzewania dziewcząt. To naturalne i potrzebne. Jednak wydaje się, że równocześnie zaniedbujemy refleksje nad trudnościami związanymi z dojrzewaniem współczesnych chłopców.

Mamy swoje wyobrażenia na ich temat, zlepiamy ich obraz z różnych kawałków popkultury i treści z mediów społecznościowych, czasami obserwujemy ich zachowania wśród członków rodziny czy dalszych znajomych. Jest to obraz niepełny oraz dość smutny. Takie wnioski pochodzą z badania „Dojrzewanie polskich chłopców”, przygotowanego przez Fundację moonka i Infuture.Institute.

Blisko połowa badanych zadeklarowała, że z trudnościami nastoletniości musiała sobie radzić samodzielnie. Łatwo można to skojarzyć z jednym z najważniejszych powodów, które skłaniają do położenia się na terapeutycznej kozetce (wiem to z własnego zawodowego doświadczenia), którym jest poczucie osamotnienia i samotnego „dawania rady”. Tim Hawkes, autor jednej z bestsellerowych pozycji na temat wychowania chłopców „Dziesięć rozmów, które musisz przeprowadzić ze swoim synem”, wskazuje, że okres dojrzewania jest czasem, gdy pojawiają się kluczowe pytania o tożsamość. Wtedy też kształtuje się rodzaj psychicznej odporności na przyszłe kryzysy życiowe, w tym ten związany z różnymi rolami życiowymi i społecznymi.

Trudno znaleźć odpowiedź na pytanie o to, kim jestem i kim będę bez spotkania z mądrymi dorosłymi oraz rówieśnikami. Tymczasem wspomniany raport wskazuje, że źródłem osamotnienia jest niechęć dorastających chłopców do mówienia o swoich sprawach dorosłym. To zrozumiałe, gdy dorosłym brakuje ciekawości, delikatności i zrozumienia.

Polityka 44.2023 (3437) z dnia 24.10.2023; Ludzie i Style; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłopcy źli i samotni"
Reklama