Ludzie i style

Żyjemy dla fabuły

Żyjemy dla fabuły: tak się teraz mówi. Objaśniamy nowe słowa

Zaczęło się od zwrotu „kąsać fabułę”, czyli kumać, rozumieć. Zaczęło się od zwrotu „kąsać fabułę”, czyli kumać, rozumieć. Shutterstock
Teraz mówi się „dla fabuły” o tym, co w nasze życie wnosi jakiś ruch, pikanterię, o czymś spontanicznym.

Tyle wokół fabuł, historii toczących się w światach przedstawionych w książkach, grach czy serialach, że musiało to zostawić jakiś ślad w potocznym języku. Mieliśmy już zwrot „kąsać fabułę”, czyli kumać, rozumieć. Teraz mówi się „dla fabuły” o tym, co w nasze życie wnosi jakiś ruch, pikanterię, o czymś spontanicznym. Jak do tego doszło? To cały szereg zwrotów akcji. Najpierw było I read it for the articles, czyli „czytam dla artykułów”, żartobliwa wymówka, która towarzyszyła m.in. „Playboyowi” w jego prapoczątkach, gdy tłumaczono kupowanie pisma z roznegliżowanymi modelkami potrzebą lektury opowiadania Vladimira Nabokova albo wywiadu z Hunterem S. Thompsonem. Zamieniło się to w ironiczne „oglądać dla fabuły”, używane w stosunku do filmów pornograficznych i erotycznych. Kiedy trzy lata temu niesłyszący mężczyzna zagroził serwisowi PornHub pozwem za brak napisów w filmach, w serwisie Kwejk.pl doczekało się to mema: „oglądam dla fabuły”.

Rzecz jednak przeniosła się do sfery zwykłych fabuł, sensacyjnych lub obyczajowych. „Idę oglądać dla fabuły” – komentuje twitterowicz serial SkyShowtime „Fellow Travelers” (opisywany w zeszłotygodniowej POLITYCE). Na dowód tego, że mruga okiem, dołącza zdjęcie atrakcyjnych bohaterów. Po wejściu koreańskiego serialu „Pogromca” na Disney+ można było przeczytać: „Okej, oglądam tę dramę oczywiście dla fabuły... czytaj: dla Nam Joo-hyuka”. „Dla fabuły mogę mecze oglądać” – deklaruje inna twitterowiczka, pokazując zbliżenie Nicoli Zalewskiego w meczu z Łotwą. Kolejny poziom zjawiska opisuje komentarz „Chodzę do pracy dla fabuły i jeszcze do tego pieniądze mam”. I jeszcze jeden: „Skoro dla fabuły poszłam na studia, to może dla fabuły je rzucę?

Polityka 50.2023 (3443) z dnia 05.12.2023; Ludzie i Style; s. 101
Oryginalny tytuł tekstu: "Żyjemy dla fabuły"
Reklama