Ludzie i style

Losowa ryba

Ale z ciebie „losoś”! Nie, tu nie ma literówki. Objaśniamy nowe słowa

Słowo „kłusol” (to osoba łowiąca ryby nielegalnymi metodami), zgłaszano ostatnio do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Słowo „kłusol” (to osoba łowiąca ryby nielegalnymi metodami), zgłaszano ostatnio do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Shutterstock
„Losoś” to człowiek przypadkowy, losowy. Z angielska zwany randomem.

W okresie okołoświątecznym wzrasta zainteresowanie rybami. O ile jednak na stół trafiają od czasu do czasu, w języku mamy je stale. „Walnąć (albo strzelić) karpia” to otworzyć szeroko usta ze zdumienia lub z zaskoczenia. Używaliśmy tego, zanim modny był anglosaski pogchamp. Podobnie jak mówiliśmy „leszcz” na długo, zanim słabiaka i frajera zaczął opisywać bambik. „Karp” to także niemiłe określenie – na kobietę przesadnie dbającą o makijaż. Blisko tego jest „flądra” – „typowy kult tanich chemicznych preparatów i bazarowych dzianin” wytyka jej definicja w słowniku Miejski.pl. „Szczupak” to znany od dawna synonim słowa „chudy”. „Rekin” będzie raczej kimś z głową do interesów. „Płotka” to z kolei osoba mało znacząca, z gatunku takich, które rekiny finansjery wykorzystują. Chyba że pisana jest wielką literą – wtedy to oczywiście klacz wiedźmina Geralta. „Zdrowy jak ryba” było określeniem bardzo pozytywnym, dopóki nie pojawiła się aktualizacja: „zdrowy jak ryba z Odry”.

Ryby są dla nas na tyle interesujące, że „kłusol” (osoba łowiąca nielegalnymi metodami), po całej serii popularnych filmów o kłusownikach na YouTube zgłaszano ostatnio do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Literacko – Jan Brzechwa szczególnie upodobał sobie jako bohaterów śledzie. „Z drogi, śledzie!” – to od niego. Pojawił się też u Brzechwy sum, którego lin zagiął z matematyki, były też „uczone łososie” na Wyspach Bergamutach.

Stąd już blisko do słowa, które łączy wszystkie powyższe cechy – to „losoś”, czyli człowiek przypadkowy, losowy. Z angielska zwany randomem. „Losowy gość” zastępuje „randomowego typa”.

Polityka 1/2.2024 (3446) z dnia 27.12.2023; Ludzie i Style; s. 141
Oryginalny tytuł tekstu: "Losowa ryba"
Reklama