Pieczeń to danie uroczyste i poważne. Zajmuje nieco więcej czasu, a do jej przygotowania warto sięgać po bardziej wyszukane składniki. W tym wypadku są to orzechy włoskie.
Orzechy bardziej kojarzą się nam z deserami lub granolą niż z wytwornym obiadem, ale to ważny składnik, niegdyś bardzo popularny w polskiej kuchni. Drzewa orzechowe sadzono przy domach. W sezonie zbierano i suszono dojrzałe orzechy. Często mielono je na mąkę, a z zielonych owoców i liści przygotowywano nalewki i napary. Orzechy posiadają pełnowartościowe białko i dobre tłuszcze, a każde danie z ich dodatkiem będzie bardzo sycące.
Prócz orzechów w pieczeni znajduje się zielona soczewica. Ona również jest bogata w białko. Tłuszcz zawarty w orzechach nada całości odpowiedniej wilgotności. Soczewica ma za zadanie zlepić masę tak, by pieczeń po wyjęciu z piekarnika nie rozpadała się podczas krojenia.
Kolejną cechą roślinnej pieczeni jest jej forma. Lubię otulać masę na pieczeń warstwą ciasta. Świetnym i skracającym czas pracy rozwiązaniem jest użycie gotowego ciasta francuskiego. Pieczeń można podawać z dowolnym sosem. Jako dodatek nadadzą się również pieczone warzywa lub ulubiona kasza. A do picia doskonałym dodatkiem może być wytrawny poncz. Bazą ponczu jest herbata, która nadaje całości tego lekko gorzkiego głębokiego smaku. Dla przełamania gorzkości do ponczu można użyć soków o czerwonej barwie np. z żurawiny czy owoców leśnych. A aby poncz wyszedł oryginalny i aromatyczny, można dodać cynamon, imbir i liść laurowy.
***
Składniki pieczeni:
200 g suchej zielonej soczewicy
liść laurowy
200 g orzechów włoskich
4 łyżki oleju lub oliwy
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 pietruszka
1 marchewka
1 łyżeczka tymianku, słodkiej papryki, kuminu i musztardy
2 łyżeczki majeranku, oregano lub cząbru
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka octu jabłkowego
2 łyżki koncentratu pomidorowego
3 łyżki nieaktywnych płatków drożdżowych (niekoniecznie)
sól, pieprz ziołowy
arkusz ciasta francuskiego
Sposób przygotowania:
Soczewicę namaczaj w wodzie przez 2 godziny.