Ludzie i style

Kto ma ratio

Kto ma ratio w internecie? Czyli objaśniamy nowe słowa

Dosłownie ratio oznacza po angielsku proporcję, stosunek. Dosłownie ratio oznacza po angielsku proporcję, stosunek. Shutterstock
Hasło „ratio” staje się sposobem wytknięcia komuś, że choć jego wpis jest popularny, to jego treść była przestrzelona.

Hasło „ratiowanie” rzucone w sieci nie musi zawierać literówki. I nie zawsze jest wołaniem o ratunek – przeciwnie, wzywa do zasypania delikwenta strumieniem komentarzy. Tak żeby liczba krytycznych reakcji przeważała nad lajkami i wyrazami poparcia – wtedy mówimy o „ratio”. Ze strony komentujących jest to próba wywalczenia pewnej prawdy poprzez wygraną w walce na proporcje. Bo dosłownie ratio oznacza po angielsku proporcję, stosunek – np. 2:1.

Ale równie ważne jest oryginalne znaczenie łacińskie: rozsądek, osąd. W sieci hasło „ratio” staje się bowiem sposobem wytknięcia komuś, że choć jego wpis jest popularny, to jego treść była przestrzelona lub co najmniej kontrowersyjna. A wytyka się to ludziom o wielkich zasięgach. „Elon [Musk] stał się jeszcze większym memem przez kupno Twittera, a w kulturę aplikacji chyba weszło ratiowanie go dosłownie pod każdym tweetem” – czytam w jednym z komentarzy.

Nie trzeba jednak szukać anglojęzycznych wpisów, żeby zrozumieć ideę ratio. Ostatnio było o zjawisku głośno, gdy polski premier z polskim prezydentem z determinacją spierali się na Twitterze – którego nowa nazwa X nadana przez Muska jest niewygodna i wciąż kontestowana – o znaczenie angielskiego słowa hellbent, czyli „zdeterminowany”. Prezydent próbował na jego bazie wymyślić nowe znaczenie: „zgięty jak diabli”, bent as hell. Pod jego wpisem pojawiły się komentarze o treści „ratio” – rzucające wyzwanie głowie państwa. Bo umiejętności językowe Dudy kwestionowane są regularnie, a tu posypały się hasła krytyki rywalizujące o liczbę lajków z oryginalną uwagą prezydenta. Ich autorzy wychodzą z założenia, że kto ma ratio, ten nie może mieć racji.

Polityka 9.2024 (3453) z dnia 20.02.2024; Ludzie i Style; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto ma ratio"
Reklama