Ludzie i style

Siostry! Co z wami?

Siostry! Co z wami? Dlaczego tak się dziś rozchodzą więzi kobiet z kobietami

Dla nas, kobiet, trzymanie się razem jest okazją do rozwoju. Dla nas, kobiet, trzymanie się razem jest okazją do rozwoju. Shutterstock
Jak by się miało społeczeństwo bez kobiecych sieci wsparcia? Marnie.

Dziewiętnastowieczna pisarka Narcyza Żmichowska nazywała ten specyficzny typ więzi i przyjaźni „posiestrzeniem”. Pod tym hasłem stworzyła nieformalną grupę Entuzjastek, które promowały samokształcenie, działalność konspiracyjną, polityczną, w tym walkę o prawa kobiet. Idea „siostrzeństwa” (ang. sisterhood) wróciła z drugą falą feminizmu sto lat później. W obu przypadkach chodzi o to samo: o poczucie wspólnoty i bliskość, która inspiruje, dodaje sił i nadziei. Jaki byłby dziś świat bez kobiecych kręgów?

Karolina Lewestam, pisarka, filozofka, przyznaje, że najwięcej w życiu zawdzięcza właśnie kobietom. Niedawno wydała „Pamiętnik Magdy Kot”, kryminał napisany w duecie z przyjaciółką, dziennikarką Anną Masłoń, „książkę o kobiecej przyjaźni, pułapkach miłości i talencie do wpadania w śmiertelne tarapaty”. Skąd pomysł, żeby o tym pisać, i to z przyjaciółką? – Kobieca sieć wsparcia potrzebuje nagłaśniania; bez niej wiele z nas nie dałoby sobie rady – mówi Lewestam. – Gdy ci źle, co robisz? Dzwonisz do przyjaciółki. A gdy wali się plan dnia i nikt z rodziny nie może odebrać dzieci, kogo najpierw prosisz o pomoc? Przyjaciółkę, mamę najlepszej koleżanki z klasy córki, znajome. Ja bez tych innych matek, z którymi na zmianę odbieram i odwożę „nasze” dzieci na rozmaite zajęcia, w ogóle nie miałabym szans pracować. Lewestam przekonuje: kobiece więzi są fundamentem społeczeństwa. Bez nich groziłaby mu erozja. Dlaczego? Skoro tradycyjnie na barkach zastępów kobiet spoczywały sprawy związane z rodziną, domem, obejściem, wyżywieniem, to ich interesy w każdej społeczności były zbieżne: musiały na sobie polegać, budować mocne więzi z siostrami, kuzynkami, ale też sąsiadkami, by wymiennie dzielić się np.

Polityka 18/19.2024 (3462) z dnia 23.04.2024; Ludzie i Style; s. 166
Oryginalny tytuł tekstu: "Siostry! Co z wami?"
Reklama