Ludzie i style

Niedźwiedzie i ludzie

„Wolałabyś spotkać w lesie niedźwiedzia czy mężczyznę?”. To nie takie głupie pytanie

Dla kobiety spotkanie mężczyzny w lesie jest bardziej przerażające niż spotkanie niedźwiedzia? Dla kobiety spotkanie mężczyzny w lesie jest bardziej przerażające niż spotkanie niedźwiedzia? AN
Filmik stał się wiralem, głos zabrały kobiety.

„Czy wolałabyś w lesie spotkać niedźwiedzia, czy mężczyznę?” – można pomyśleć, że to kolejne głupie pytanie krążące po internecie. Podobne do trendu, w ramach którego dziewczyny pytały partnerów: „Czy kochałbyś mnie nadal, gdybym zmieniła się w dżdżownicę?”. Ale tym razem chodziło o coś zupełnie innego.

Debata rozpoczęła się na TikToku, gdy użytkownik @callmebkbk odpowiedział filmikiem na komentarz powątpiewający w to, że dla kobiety spotkanie mężczyzny w lesie jest bardziej przerażające niż spotkanie niedźwiedzia. Filmik stał się wiralem, głos zabrały kobiety: „Tak, wolałabym spotkać niedźwiedzia”. Kto ma doświadczenie w chodzeniu po lesie, posiada zwykle wiedzę, jak należy zachować się w obliczu zwierzęcia. Niedźwiedzie są dość przewidywalne, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy mogą wydawać się mili, ale potrafią zrobić krzywdę.

Trend stał się swoistym odpowiednikiem #MeToo. Kobiety opowiadały o swoich doświadczeniach z przemocą ze strony facetów, po których nikt by się nie spodziewał niczego złego. „Wybiorę niedźwiedzia, bo przynajmniej wszyscy uwierzą, gdy powiesz, że zostałaś zaatakowana przez niedźwiedzia” – podsumowała jedna tiktokerka, a inna opowiedziała druzgoczącą historię: przeżyła zarówno spotkanie z niebezpiecznym zwierzęciem, jak i padła ofiarą przemocy seksualnej. W to drugie mało kto chciał wierzyć.

W idealnym świecie mężczyźni skorzystaliby z okazji, żeby nauczyć się czegoś o kobiecych doświadczeniach, ale oczywiście stało się odwrotnie. Jedni przyjęli postawę „jak wolisz niedźwiedzia, to będę stał obok i się śmiał, kiedy cię zeżre” (niektórzy wyrażali to obrazkami i komiksami), swoim fantazjowaniem o krzywdzie kobiet potwierdzając tylko, że są częścią problemu.

Polityka 23.2024 (3466) z dnia 28.05.2024; Ludzie i Style; s. 109
Oryginalny tytuł tekstu: "Niedźwiedzie i ludzie"
Reklama