Ludzie i style

Pluszakowa moda 2024

Pluszakowa moda 2024: co i dlaczego znajdziemy na straganach w tym roku

Kot CatNap Kot CatNap materiały prasowe
Maskotki, także te wakacyjne, produkowane są masowo w Chinach, zwykle bez poszanowania praw autorskich właścicieli.

Nadeszły wakacje, czas odpoczynku i nieskrępowanej konsumpcji. Czym w tym roku na straganach z pamiątkami będą kuszeni młodzi turyści? Ostatnio wzięcie miały na przykład długie koty, a także rzeczy spopularyzowane przez wirale. Dwa lata temu portale straszyły morderczym Huggy Wuggy (przez młodzież pieszczotliwie zwanym „Pierdolcem”), wyszczerzonym muppetem z gry-horroru „Poppy Playtime”. W zeszłym roku królowały pluszowe gęsi (na fali popularności Pipy, gwiazdy TikToka).

Oto mały przewodnik po gwiazdach wakacji 2024. Długie koty są passé, nadszedł czas kotów-kostek. Jest też fioletowy kot CatNap, z wielkim bezzębnym uśmiechem i wisiorkiem w kształcie księżyca. To kolejna postać z „Poppy Playtime”, jeden ze Smiling Critters przedstawionych w trzeciej części gry. Potworki zdobywają popularność wśród dzieci i młodzieży, bo wcale nie trzeba w nią grać – wystarczy, że opowiadają o nich youtuberzy, a fragmenty rozgrywki lądują na TikToku.

W tym roku można też spotkać postać dziewczynki w czerwono-niebieskim stroju błazna. Nazywa się Pomni i pochodzi z internetowego serialu animowanego „Obłędny cyfrowy cyrk” („Amazing Digital Circus”), który opowiada o grupie ludzi uwięzionych w tytułowej wirtualnej grze. Niezależna produkcja jest dostępna od jesieni zeszłego roku na YouTube (pilotowy odcinek został wyświetlony 328 mln razy), na fali wiralowej popularności (klipy krążyły w mediach społecznościowych) w maju został wypuszczony drugi odcinek.

Maskotki produkowane są masowo w Chinach, zwykle bez poszanowania praw autorskich właścicieli. Stałą pozycją są koślawo uszyte pokemony Pikachu (często w dziwnych przebraniach), a także kopie maskotek japońskiej firmy Sanrio, zwłaszcza słynnej Hello Kitty, białej dziewczynki-kota z kokardą na uszku.

Polityka 28.2024 (3471) z dnia 02.07.2024; Ludzie i Style; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Pluszakowa moda 2024"
Reklama